Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Ilustrační foto: Pixabay

Bennet Bacon, londýnský opravář nábytku, má jeden velký koníček – archeologii. Byl to právě on, kdo přišel s vysvětlením značek, které se nacházely u mnohých pravěkých nástěnných maleb. Svou myšlenku, že se jedná o zaznačení měsíce páření daného druhu zvířete, publikoval v odborném časopise Cambridge Archaeological Journal.

Profesionální vědci dosud identifikovali druhy zvířat i techniky vyobrazení, stále si ale lámali hlavu nad důvodem, proč se v blízkosti maleb nacházejí tečky či čárky. Tuto záhadu dokázal rozluštit Bacon po hodinách strávených v Britské knihovně a na internetu. Po shromáždění dat z většiny jeskyních vyobrazení zvířat objevil opakující se znak „Y“. Tento znak vyložil jako symbol porodu. S pomocí expertů z Durhamské univerzity a z University College v Londýně pak tečkám přiřadil význam měsíce, ve kterém probíhá páření vyobrazeného druhu zvířat.

„Výsledky ukazují, že lovci-sběrači z doby ledové jako první používali systematický kalendář a také značky, které v rámci tohoto kalendáře zaznamenávaly informace o těch nejdůležitějších událostech v jejich ekosystému,“ uvedl pro stanici BBC profesor Paul Pettitt z Durhamské univerzity. Lovci si tedy pomocí těchto znaků značili, kdy je nejvhodnější doba na lov. V období, kdy se rodí mláďata, jsou totiž zvířata nejzranitelnější, a jsou tedy snadnějším terčem.

Zdroje: Česká televize, Cambridge Archaeological Journal

Související články

Zaručeně zlepší den

Očista těla funguje a doporučil bych ji každému říká zakladatel čajů Detoxito

Švédská společnost představuje první airbagové džíny na světě

Nepracujte příliš, vyzývá indická firma své zaměstnance a hlídá, aby odpočívali

Nejstarší hebrejská bible zamíří do dražby

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…