Češi se nebojí resuscitovat a v počtu zahájených pokusů o oživování se řadí k evropské špičce. Laická resuscitace před příjezdem zdravotníků přitom při srdečních zástavách zvyšuje šanci na přežití až trojnásobně. Výrazně v takovou chvíli pomáhá také asistence na tísňové lince 155 nebo mobilní aplikace Záchranka.
Počet laicky zahájených resuscitací v Česku přesahuje osmdesát procent případů. „Česká republika na základě výsledku poslední studie, která sbírala po dobu tří měsíců data o srdečních zástavách, skončila na vynikajícím třetím místě. Hned vedle typicky skandinávských zemí, kde jsou výsledky přežití dlouhodobě nejlepší na světě,“ uvedl lékař a předseda České resuscitační rady Anatolij Truhlář.
Profesionální záchranáři v terénu ročně resuscitují na deset tisíc lidí, nejčastějšími příčinami jsou onemocnění srdce a akutní infarkt srdečního svalu. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly by se v těchto situacích v nemocnicích měla zrychlit a zautomatizovat pomoc, a to mimo jiné zřízením resuscitačních týmů dostupných na univerzálním telefonním čísle 2222. Chystaný metodický pokyn by podle Prymuly měl být schválen do měsíce.
Zdroj: České noviny
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.