Odpad by do budoucna nemusel být zátěží pro planetu. Česká společnost LOGeco vyvinula jedinečnou technologii, která smetí zpracuje na původní suroviny, ze kterých bylo vyrobeno. Jedno zařízení funguje na Mostecku, další dvě jsou v zahraničí.
Technologie funguje na bázi katalytické depolymerizace. Jedná se o proces, kdy se odpad smíchá s chemikáliemi a katalyzátory a způsobí rozklad na původní suroviny. Vývoj stroje trval osm let, přičemž se na něm podílela desítka odborníků. Jeho obrovskou výhodou je, že umí zpracovat i komunální odpad, který není tříděný. V praxi to vypadá tak, že technologie smetí zpracuje na jednotlivé složky. Do stroje nesmí podle zákona přijít kafilerní a infekční odpad. Nezpracuje například železo či písek. Je tak určen pouze organickým surovinám.
Novinka pomůže městům i firmám. Její výroba včetně odvozu a instalace přijde od jednotek do desítek milionů korun. K dispozici jsou tři různé velikosti stroje. Na výrobě se podílí několik předních českých i slovenských firem, mezi nimi jsou třeba Třinecké železárny na Těšínsku.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem
Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…