Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeká nás příznivá medová sezóna? Včelám se letos daří

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Včely prospívají. Včelaři po zimě zaznamenali jeden z nejnižších úhynů včel za poslední roky. Tato novinka z projektu COLOSS: Monitoring úspěšnosti zimování včelstev potěší každého milovníka medu a přírody. Svítá na lepší časy?

Poslední roky byla včelstva spíše decimovaná. Mezi hlavní příčiny ztrát včelstev patřila nosematóza, vyhladovění včelstev a také zootechnické chyby. Letos včelaři zaznamenali jedny z nejnižších ztrát. „Na základě vyhodnocených dotazníků byly letošní ztráty včelstev v tuzemsku vyčísleny na 8,4 procenta a jsou jedny z nejnižších za dobu monitoringu v České republice. Podobně nízké ztráty produkčních včelstev byly zaznamenány v pilotním ročníku 2013/14 a v roce 2015/16,“ uvedl Jiří Danihlík z katedry biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Uvidíme, zda se bude jednat o celkově přínosný rok pro včely, který se projeví i na sklizni medu. Loni se včelaři kvůli chladnějšímu počasí potýkali s jeho nižší produkcí. Nyní to vypadá, že by počasí mohlo medu přát, převažují totiž teplé dny. Potvrzuje to i Danihlík: „Na produkci medu se jednoznačně podepsal vývoj počasí v jarních měsících, kdy bylo chladno a deštivo. Mnozí chovatelé museli svá včelstva dokrmovat v době, kdy obvykle vytáčejí med. Letošní rok má zatím z pohledu produkce medu velmi slibný vývoj.“

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Zachraňte vaše srdce. Co pomáhá jeho regeneraci?

Chcete miminko? Místo, kde žijete, má vliv na schopnost otěhotnět

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…