Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeká nás příznivá medová sezóna? Včelám se letos daří

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Včely prospívají. Včelaři po zimě zaznamenali jeden z nejnižších úhynů včel za poslední roky. Tato novinka z projektu COLOSS: Monitoring úspěšnosti zimování včelstev potěší každého milovníka medu a přírody. Svítá na lepší časy?

Poslední roky byla včelstva spíše decimovaná. Mezi hlavní příčiny ztrát včelstev patřila nosematóza, vyhladovění včelstev a také zootechnické chyby. Letos včelaři zaznamenali jedny z nejnižších ztrát. „Na základě vyhodnocených dotazníků byly letošní ztráty včelstev v tuzemsku vyčísleny na 8,4 procenta a jsou jedny z nejnižších za dobu monitoringu v České republice. Podobně nízké ztráty produkčních včelstev byly zaznamenány v pilotním ročníku 2013/14 a v roce 2015/16,“ uvedl Jiří Danihlík z katedry biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Uvidíme, zda se bude jednat o celkově přínosný rok pro včely, který se projeví i na sklizni medu. Loni se včelaři kvůli chladnějšímu počasí potýkali s jeho nižší produkcí. Nyní to vypadá, že by počasí mohlo medu přát, převažují totiž teplé dny. Potvrzuje to i Danihlík: „Na produkci medu se jednoznačně podepsal vývoj počasí v jarních měsících, kdy bylo chladno a deštivo. Mnozí chovatelé museli svá včelstva dokrmovat v době, kdy obvykle vytáčejí med. Letošní rok má zatím z pohledu produkce medu velmi slibný vývoj.“

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Stromy jsou velcí pomocníci. Zeleň v New Yorku pohlcuje obrovské množství oxidu uhličitého

Láska nemá hranic. Lidé pomohli ztracenému delfínovi a zraněnému vlkovi

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…