Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Včelařství je oblíbené napříč státy i kontinenty. Foto: se svolením Purple Hive Project

Včely jsou vzácným pomocníkem, kterého je potřeba si hýčkat. V přírodě zastávají důležitou funkci opylovače a umožňují nám zdravě si osladit život. Ochrannou ruku v podobě včelích úlů využívajících umělou inteligenci jim nyní podala australská potravinářská společnost.

Firma Bega Cheese Limited, která v Austrálii prodává med, se nyní zapojila do ochrany včel. Cílem bylo mimo jiné podpořit tamní včelaře. Ve spolupráci s kreativní agenturou Thinkerbell proto vytvořila projekt s názvem Purple Hive (Fialový úl). Jedná se o unikátní včelí příbytek napojený na technologii s umělou inteligencí. Ta je poháněná solární energií a dokáže rozeznat obávaného parazita kleštíka včelího, který nezřídka způsobí úmrtí celého včelstva. Pokud je tento roztoč v úlu detekován, přijde včelařům upozornění. Včas tak mohou zastavit jeho šíření.

Australská firma se původně zaměřovala jen na zpracování medu. Foto: se svolením Purple Hive Project

Když jsme začali vyvíjet náš med B honey, uvědomili jsme si hrozbu, které čelí australský medový průmysl. Bylo nám jasné, že musíme investovat do technologií a inovací, abychom podpořili budoucnost našich včel, australských včelařů a australského zemědělství,” uvedl výkonný ředitel společnosti Adam McNamara. Podobně se vyjadřují i včelaři, kteří iniciativu podporují. „Pokud technologie mohou hrát roli při ochraně včel, je potřeba je využít, než bude pozdě,” apeloval Ian Cane.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Originální hadříky seženete on-line a za pár kaček. Internetový sekáč míří do Česka

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…