Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bydlení u přírody má pozitivní vliv na složení mateřského mléka, dokázali finští vědci

Bydlení v zeleni by podle vědců mělo mít pozitivní vliv na množství oligosacharidů v mateřském mléce. Ilustrační foto: Freepik

Finský výzkum prokázal, že bydlení v blízkosti zeleně ovlivňuje obsah oligosacharidů v mateřském mléce, což se může projevit na zdraví kojenců. Oligosacharidy jsou po laktóze a tuku nejčastější složkou mateřského mléka, uvádí server Nauka w Polsce podle studie ze Scientific reports.

Tým biologů z Univerzity v Turku zkoumal vztah mezi prostředím, kde žijeme, a profilem oligosacharidů v mateřském mléce. Oligosacharidy jsou nízkomolekulární sacharidy obsahující dva až deset spojených jednoduchých cukrů. V mléce mají mimo jiné ochrannou funkci – chrání dítě před škodlivými mikroorganismy a snižují riziko vzniku alergií a onemocnění. Kromě imunitního systému jsou také úzce spjaty se střevním mikrobiomem kojence.

Hlavní autorka studie doktorka Mirkka Lahdenperä uvádí, že předchozí studie ukázaly vliv genetických a biologických faktorů (jako třeba obezita matky) na složení oligosacharidů v mléce. Proto se zaměřili právě na životní prostředí a jeho možné ovlivnění imunity a rizik onemocnění u dětí.

Kojení alespoň po dobu 6 měsíců chrání děti před různými nemocemi a přispívá dobrému vývoji. Ilustrační foto: Freepik

Experimentu se zúčastnilo 800 mladých kojících matek. Vzorky mléka jim byly odebrány, když byly jejich potomkům tři měsíce. Složení oligosacharidů bylo analyzováno na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Na základě blízkosti parků, lesů a dalších ploch s vegetací bylo hodnoceno, jak zelené je životní prostředí matek a jejich dětí. V úvahu byly vzaty faktory, které by mohly ovlivnit výsledky studie, a to úroveň vzdělání rodičů, jejich povolání, rodinný a zdravotní stav a socioekonomická situace.

Zjistili, že rozmanitost oligosacharidů se výrazně zvýšila a složení některých z nich se výrazně změnilo, pokud oblast bydliště matky zahrnovala zelenější prostředí. Podle autorky studie tedy výsledky naznačují, že zelenější prostředí bydliště hraje roli při lepším zdraví v kojeneckém věku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Dánsko chce snížit věk pro potraty bez souhlasu rodičů i nezletilým dívkám

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…