Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bydlení u přírody má pozitivní vliv na složení mateřského mléka, dokázali finští vědci

Bydlení v zeleni by podle vědců mělo mít pozitivní vliv na množství oligosacharidů v mateřském mléce. Ilustrační foto: Freepik

Finský výzkum prokázal, že bydlení v blízkosti zeleně ovlivňuje obsah oligosacharidů v mateřském mléce, což se může projevit na zdraví kojenců. Oligosacharidy jsou po laktóze a tuku nejčastější složkou mateřského mléka, uvádí server Nauka w Polsce podle studie ze Scientific reports.

Tým biologů z Univerzity v Turku zkoumal vztah mezi prostředím, kde žijeme, a profilem oligosacharidů v mateřském mléce. Oligosacharidy jsou nízkomolekulární sacharidy obsahující dva až deset spojených jednoduchých cukrů. V mléce mají mimo jiné ochrannou funkci – chrání dítě před škodlivými mikroorganismy a snižují riziko vzniku alergií a onemocnění. Kromě imunitního systému jsou také úzce spjaty se střevním mikrobiomem kojence.

Hlavní autorka studie doktorka Mirkka Lahdenperä uvádí, že předchozí studie ukázaly vliv genetických a biologických faktorů (jako třeba obezita matky) na složení oligosacharidů v mléce. Proto se zaměřili právě na životní prostředí a jeho možné ovlivnění imunity a rizik onemocnění u dětí.

Kojení alespoň po dobu 6 měsíců chrání děti před různými nemocemi a přispívá dobrému vývoji. Ilustrační foto: Freepik

Experimentu se zúčastnilo 800 mladých kojících matek. Vzorky mléka jim byly odebrány, když byly jejich potomkům tři měsíce. Složení oligosacharidů bylo analyzováno na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Na základě blízkosti parků, lesů a dalších ploch s vegetací bylo hodnoceno, jak zelené je životní prostředí matek a jejich dětí. V úvahu byly vzaty faktory, které by mohly ovlivnit výsledky studie, a to úroveň vzdělání rodičů, jejich povolání, rodinný a zdravotní stav a socioekonomická situace.

Zjistili, že rozmanitost oligosacharidů se výrazně zvýšila a složení některých z nich se výrazně změnilo, pokud oblast bydliště matky zahrnovala zelenější prostředí. Podle autorky studie tedy výsledky naznačují, že zelenější prostředí bydliště hraje roli při lepším zdraví v kojeneckém věku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Letní čtení: 5 knižních tipů, které si nesmíte nechat ujít

Zahradničení výrazně zlepšuje kvalitu spánku u dospělých

Tajemné a krásné: Evropsky významné přírodní lokality v Česku

Rychlé půjčky: Jak fungují a kdy je vhodné je využít?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…