Methylrtuť, extrémně toxická sloučenina rtuti vznikající při průmyslových procesech, ohrožuje lidské zdraví i životní prostředí. Její kumulace představuje významné riziko pro naše zdraví. Výzkumy z posledních let ukazují, že množství methylrtuti v prostředí i živých organismech navíc narůstá a u lidí tato toxická látka ohrožuje nervový systém, ledviny, ale také doposud nenarozené děti. Informuje o tom web 100+1.
Vědci z Macquarieho univerzity v Sydney však našli biologické řešení této situace – geneticky upravili mušky octomilky a rybky dánia pruhovaná, kterým vložili geny z bakterie E. coli. Tyto geny produkují enzymy, které dokážou přeměnit methylrtuť na méně nebezpečnou elementární rtuť.
V laboratorních testech se ukázalo, že tento přístup snižuje množství toxické methylrtuti v prostředí. Upravený hmyz by pak v budoucnu mohl pomáhat například v čističkách odpadních vod, kde se hromadí významná část této škodlivé látky. Výsledky studie byly zveřejněny v časopise Nature Communications.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…