Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští vědci vyvinuli náplast na hojení chronických ran. Poprvé ji použijí v Česku

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Amnioderm

Rána se nechce zahojit a vy si už nevíte rady, co s tím? Co takhle zkusit speciální bionáplast Amnioderm? Tuto novinku, která pomůže hojit chronické rány, vyvinuly zlaté české ručičky z Brna. Licenci získala společnost Zentiva, což znamená, že Česká republika bude první zemí v Evropě, kde se bude náplast používat.

Díky Národnímu centru tkání a buněk mohou lékaři pomocí této náplasti z lidské amniové membrány transplantovat novou kůži. Pomůžou tak s regenerací ran především starších lidí s cukrovkou, nedokrvenýma nohama nebo proleženinami. Náplast se aplikuje ambulantně, není potřeba větších zásahů jako třeba operace.

Lékař ránu nejprve vyčistí, poté přiloží samotnou náplast ze sterilního obalu, která je nakonec překryta sekundárním krytím (silikonovou mřížkou, mastným tylem apod.). Následně je rána obvázána. Náplast se v průběhu týdne do rány postupně vstřebá a napomůže tak procesu hojení. O novince jsme psali již dříve zde.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…