Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští odborníci napomáhají objevování vesmíru, neobejde se bez nich ani ISS

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Vědci z Brna se přímo podílí na zkoumání vesmíru. Navrhují totiž klíčové komponenty do satelitů či družic, přičemž spolupracují také s Mezinárodní vesmírnou stanicí ISS.

Za to, že si astronauti mohou na ISS uvařit kávu, vděčí firmě G. L. Eletronic, která vytvořila speciální elektronické destičky ovládající kávovar ISSpresso, fungující ve stavu beztíže. Firma se může pochlubit také deskami tvořícími součást satelitů, obsahujícími odolnou elektroniku vystavenou extrémním vesmírným podmínkám včetně silného kosmického záření. Společnosti se navíc podařilo získat prestižní certifikaci Evropské vesmírné agentury (ESA), čímž se jí otevřely dveře k zapojení se do vývoje i výroby v rámci všech projektů uskutečňovaných právě ESA.

Frentech Aerospace, nejúspěšnější česká firma zabývající se kosmem, se pak orientuje na družice. Díky jejím komponentům satelity Iridium Next nové generace rozevřou bez problémů solární panely tak, aby mohly ze Slunce získat energii na svůj provoz. V současné době firma pracuje na projektu usilujícím o udržení stability přistávacího modulu na jednom z měsíců planety Mars. Na podzim by pak satelity obsahující součástky firmy Frentech Aerospace měly vzletět na amerických i ruských raketách nad naši planetu. Kromě toho pracuje firma stejně jako G. L. Eletronic na projektech ESA.

Pozadu nezůstalo ani Vysoké učení technické (VUT), z jehož studoven vychází spousta budoucích špičkových odborníků. Od května letošního roku mají odborníci z VUT, zabývají se zejména komunikací prostřednictvím satelitů, ve vesmíru dvě vlastní družice, vypuštěné ve spolupráci s americkou námořnickou akademií, přičemž zdejší vědci vyvinuli unikátní typ vysílače, který družice nesou. Komunikují s nimi díky anténám umístěným na střeše Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií.

Vyhlídky do budoucna se zdají být optimistické – britská vláda má totiž v plánu spustit první evropské kosmické letiště na světě s tím, že do roku 2030 počítá s rozvojem komerčního létání do vesmíru.

Zdroj: idnes.cz

Související články

V slideru

Podmínky panující na Venuši sondu Venus Express doslova rozpálily

Společnost

Objasní vědci vznik života na Zemi?

Byznys

V Česku by mohla vzniknout národní kosmická agentura

Společnost

Mezinárodní tým vědců objevil tři potenciálně obyvatelné planety

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu