Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští odborníci napomáhají objevování vesmíru, neobejde se bez nich ani ISS

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Vědci z Brna se přímo podílí na zkoumání vesmíru. Navrhují totiž klíčové komponenty do satelitů či družic, přičemž spolupracují také s Mezinárodní vesmírnou stanicí ISS.

Za to, že si astronauti mohou na ISS uvařit kávu, vděčí firmě G. L. Eletronic, která vytvořila speciální elektronické destičky ovládající kávovar ISSpresso, fungující ve stavu beztíže. Firma se může pochlubit také deskami tvořícími součást satelitů, obsahujícími odolnou elektroniku vystavenou extrémním vesmírným podmínkám včetně silného kosmického záření. Společnosti se navíc podařilo získat prestižní certifikaci Evropské vesmírné agentury (ESA), čímž se jí otevřely dveře k zapojení se do vývoje i výroby v rámci všech projektů uskutečňovaných právě ESA.

Frentech Aerospace, nejúspěšnější česká firma zabývající se kosmem, se pak orientuje na družice. Díky jejím komponentům satelity Iridium Next nové generace rozevřou bez problémů solární panely tak, aby mohly ze Slunce získat energii na svůj provoz. V současné době firma pracuje na projektu usilujícím o udržení stability přistávacího modulu na jednom z měsíců planety Mars. Na podzim by pak satelity obsahující součástky firmy Frentech Aerospace měly vzletět na amerických i ruských raketách nad naši planetu. Kromě toho pracuje firma stejně jako G. L. Eletronic na projektech ESA.

Pozadu nezůstalo ani Vysoké učení technické (VUT), z jehož studoven vychází spousta budoucích špičkových odborníků. Od května letošního roku mají odborníci z VUT, zabývají se zejména komunikací prostřednictvím satelitů, ve vesmíru dvě vlastní družice, vypuštěné ve spolupráci s americkou námořnickou akademií, přičemž zdejší vědci vyvinuli unikátní typ vysílače, který družice nesou. Komunikují s nimi díky anténám umístěným na střeše Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií.

Vyhlídky do budoucna se zdají být optimistické – britská vláda má totiž v plánu spustit první evropské kosmické letiště na světě s tím, že do roku 2030 počítá s rozvojem komerčního létání do vesmíru.

Zdroj: idnes.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Na jaké technologické novinky se letos můžeme těšit? Třeba na orgány z 3D tiskárny

Velryba je hrdá na svého potomka. Pochlubila se jím turistům

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…