Venuše patří mezi jednu z nejznámějších planet. Patrně za to může sousloví „muži jsou z Marsu a ženy z Venuše“. Nyní bude toto těleso nejspíš ještě skloňovanější. Podle vědců totiž mohou v mracích Venuše existovat jisté formy života. Vyvrací to tedy doposud známý fakt o neobyvatelnosti této planety.
Odborníci k teorii o možném životě v dané oblasti dospěli na základě objevení amoniaku, který se vyskytuje v atmosféře planety. Jeho přítomnost výzkumníci odhadují na základě jevů, které jsou pozorovatelné v mracích Venuše. Po vytvoření simulačního modelu výzkumníci z britských univerzit v Cadriffu a Cambridge a amerického Massachusettského technologického institutu (MIT) zjistili, že přítomností amoniaku v atmosféře se spouští řada chemických reakcí, které neutralizují okolní kapky kyseliny sírové. Právě ta je hlavním důvodem, proč je celá Venuše pro život nevhodná. Díky tomu však dosavadní předpoklad ztrácí na relevanci. „Víme, že na Zemi může život existovat v kyselém prostředí, ale ne v něčem tak kyselém, jak předpokládáme, že mraky na Venuši jsou. Pokud však v mracích něco vyrábí čpavek, pak to neutralizuje část kapek kyseliny sýrové, čímž se stávají tyto mraky potenciálně obyvatelnějšími,“ uvedl spoluautor studie doktor William Bains ze School of Physics and Astronomy na Cardiffské univerzitě.
Otázkou stále zůstává, jak se čpavek na planetě vzal. Podle vědců může být jeho původ biologický. To by potvrdilo jejich domněnku, že v atmosféře planety již určité formy života jsou. „Amoniak by na Venuši neměl být,“ podotkla další spoluautorka studie profesorka Sara Seager z MIT. „Je na něj navázán vodík a toho je v okolí velmi málo. Jakýkoli plyn, který nepatří do kontextu tohoto prostředí, je automaticky podezřelý z toho, že ho vytvořil život,“ vysvětlila. Vesmír zkrátka stále překvapuje – a to i hlavy pomazané.
Zdroj: Radio Wave, The Independent
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…