Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Existuje ve vesmíru život? Zjistěte, jaká tajemství skrývá Venuše

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Venuše patří mezi jednu z nejznámějších planet. Patrně za to může sousloví „muži jsou z Marsu a ženy z Venuše“. Nyní bude toto těleso nejspíš ještě skloňovanější. Podle vědců totiž mohou v mracích Venuše existovat jisté formy života. Vyvrací to tedy doposud známý fakt o neobyvatelnosti této planety.

Odborníci k teorii o možném životě v dané oblasti dospěli na základě objevení amoniaku, který se vyskytuje v atmosféře planety. Jeho přítomnost výzkumníci odhadují na základě jevů, které jsou pozorovatelné v mracích Venuše. Po vytvoření simulačního modelu výzkumníci z britských univerzit v Cadriffu a Cambridge a amerického Massachusettského technologického institutu (MIT) zjistili, že přítomností amoniaku v atmosféře se spouští řada chemických reakcí, které neutralizují okolní kapky kyseliny sírové. Právě ta je hlavním důvodem, proč je celá Venuše pro život nevhodná. Díky tomu však dosavadní předpoklad ztrácí na relevanci. „Víme, že na Zemi může život existovat v kyselém prostředí, ale ne v něčem tak kyselém, jak předpokládáme, že mraky na Venuši jsou. Pokud však v mracích něco vyrábí čpavek, pak to neutralizuje část kapek kyseliny sýrové, čímž se stávají tyto mraky potenciálně obyvatelnějšími,“ uvedl spoluautor studie doktor William Bains ze School of Physics and Astronomy na Cardiffské univerzitě.

Otázkou stále zůstává, jak se čpavek na planetě vzal. Podle vědců může být jeho původ biologický. To by potvrdilo jejich domněnku, že v atmosféře planety již určité formy života jsou. „Amoniak by na Venuši neměl být,“ podotkla další spoluautorka studie profesorka Sara Seager z MIT. „Je na něj navázán vodík a toho je v okolí velmi málo. Jakýkoli plyn, který nepatří do kontextu tohoto prostředí, je automaticky podezřelý z toho, že ho vytvořil život,“ vysvětlila. Vesmír zkrátka stále překvapuje – a to i hlavy pomazané.

Zdroj: Radio Wave, The Independent

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Malý robot je na cestě k Mezinárodní vesmírné stanici, aby ukázal, že je možné operovat ve vesmíru

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…