Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Britští vědci přišli s přelomovým poznatkem. Ústní voda ničí koronavirus

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Naši předci se léčili pomocí bylinek, nynější generace může využít ústní vodu. Vyplývá to z nejnovější studie britských vědců z univerzity v Cardiffu. Zjistili, že v boji s onemocněním covid-19 může pomoci ústní voda s antiseptickými složkami. Ta dovede virus zničit.

Odborníci zatím testovali účinky ústních vod pouze v laboratorních podmínkách, klinické testování na pacientech je teprve čeká. Podle prvních výsledků však ústní voda obsahující antiseptickou látku cetylpyridinium-chlorid v množství alespoň 0,07 procenta dokáže koronavirus obsažený ve slinách efektivně zničit. U nás jsou běžně k dostání třeba ústní vody Listerine, které mají antiseptické účinky. Vědci o objevu informovali ve shrnující zprávě.

Výzkumníci v laboratoři po dobu 12 týdnů simulovali podmínky podobné těm, které panují v ústní dutině, a měřili, jak různé značky ústních vod snižují množství viru v ústech. Nyní se chystá klinické testování na pacientech. Údajně by mělo skončit na začátku příštího roku.

Zdroj: České noviny

Související články

Společnost

Česká aplikace pomůže v době koronaviru zdarma diabetikům

Zdraví

Připravil vás koronavirus o čich? Trénujte mozek, radí lékaři

Společnost

Vlhký vzduch zažene koronavirus. Přinášíme domácí tipy, jak předejít onemocnění

Inspirace

Optimismus snižuje riziko srdečního selhání

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.