Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Britští lékaři testují novou metodu k vyléčení leukémie

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Nová naděje pro pacienty s leukémií je založena na postupu, při kterém lékaři lidem odeberou bílé krvinky a geneticky je upraví tak, aby se naučily rozpoznat nádorové buňky, které pak cíleně zničí.

Zatímco donedávna lékaři metodu zkoušeli pouze na myších, její účinky se již potvrdily i na tříměsíční holčičce, u které propukla agresivní leukémie. Na výzkumu nové metody se podílejí i čeští lékaři, bohužel zatím jen v laboratořích.

Lékaři v nové metodě kombinují poznatky z genové terapie a imunoterapie, přičemž vytváří umělý gen a vnáší ho do buněk. Upravené bílé krvinky tak dokáží rozpoznávat nádorové buňky a eliminují je. Celý proces trvá asi týden a probíhá v laboratoři mimo tělo pacienta. „Vypadá to asi tak, že virus, který nese umělý gen, nalijeme na buňky a počkáme, až do nich pronikne. Co do buněk nevleze, to se odstraní a promyje,“ řekl pro Ihned.cz výzkumník Pavel Otáhal z Ústavu patologické fyziologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Velkou výhodou metody je, že není pro pacienta ohrožující

Čeští lékaři vidí v genové terapii budoucnost a naději, jak například pomoci lidem s jaterním onemocněním, nemocemi krvetvorby či svalovou dystrofií. „Mohu si troufnout tvrdit, že stojíme na pokraji nové éry léčby. Platí to zvlášť u chorob, u kterých jsou jasně určené geny, které jsou za danou vrozenou nemoc zodpovědné,“ vysvětlil pro Ihned.cz profesor Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.

Zdroj: Ihned.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.