Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Británie zakáže testy panenství a operativní rekonstrukci panenské blány

Ilustrační foto: Unsplash

Spojené království udělalo další krok k narovnání postavení mužů a žen. Z operací „napravujících“ panenskou blánu a testů panenství se nově stane zločin. Za jejich zákaz dlouhodobě bojovali aktivisté, neziskové organizace i gynekologicko-porodnická asociace.

Podle vědeckých studií nedokáže žádný test spolehlivě odhalit, jestli měla žena pohlavní styk, nebo ne. Také světová zdravotnická organizace připomíná, že vzhled panenské blány není ukazatelem, zda ke styku došlo. Bazírování na ženské „čistotě“ je nejen sexistické, ale ukazuje to také neporozumění tomu, jak ženské tělo funguje – některé ženy panenskou blánu vůbec nemají, u jiných k jejímu protržení může dojít při sportu nebo používání menstruačních tamponů.

Konzervativní kultury však přikládají panenství vysokou hodnotu a panuje u nich předpoklad, že bude žena během prvního sexu (ideálně při svatební noci) krvácet. Může se proto stát, že nevěsty jsou ještě před uzavřením sňatku donuceny podstoupit takzvanou zkoušku panenství spočívající ve vizuální inspekci nebo invazivnímu testu pohmatem. Některé z žen proto podstupují kosmetický zákrok zvaný hymenoplastika, při kterém se sešijí části panenské blány a vytvoří se zdání panenství, a to ať už proto, že sex dříve měly, nebo ve strachu o svou bezpečnost a rodinnou reputaci. Zákrok přitom stojí v přepočtu okolo 100 tisíc korun a spolu s testy panenství mají negativní dopady především na duševní zdraví žen.

Boj proti testování panenství a hymenoplastikám doprovázejí osvětou neziskové organizace. Ilustrační foto: Pexels

Britská vláda se proto spolu s organizacemi podporujícími práva žen snaží bourat předsudky a tabu spojené s panenstvím a vnímáním hodnoty ženy v závislosti na něm. Ministryně sociální péče a duševního zdraví Gillian Keegan označila testování panenství i hymenoplastiku za násilné praktiky, které nemají ve společnosti místo. „Jsem odhodlaná chránit zranitelné dívky a ženy v této zemi,“ uvedla. Obdobně se vyjádřil také Edward Morris, prezident Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (profesní asociace porodníků a gynekologů). „Chceme zdravotníkům vyslat jasný vzkaz, že ani jedna praktika nemá ve světě medicíny místo a za žádných okolností by neměla být prováděna. Pokud se dozvíme o někom, kdo tyto postupy provádí, obrátíme se na General Medical Council (obdoba lékařské komory, která může vyškrtnout lékaře z registru praktikujících, poz. red.), aby mohl podniknout příslušné kroky,“ řekl.

Krom toho, že budou hymenoplastika i testy panenství zakázány, trestné se stane také pomáhání s tímto chirurgickým zákrokem a navádění k němu. Zločinem se stane také to, když se rodina pokusí ženu k takovému zákroku odvést do zahraničí. S vymýcením těchto praktik pomáhají také neziskové organizace, které pracují s rodiči a komunitami.

Autorský článek Kláry Šubíkové s využitím BBC, CNN a Zdravotnického deníku

Související články

Zaručeně zlepší den

První kapalinový dalekohled na světě byl uveden do provozu

Jak se města mohou lépe připravit na letní vedra? Tipy od Červeného kříže

Nová antibiotika na obzoru? Vědci nalezli nový zdroj léčiv

Starověké lidské fosilie nalezené v „Kolébce lidstva“ jsou o milion let starší, než se očekávalo

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…