Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Autobus pro ženy zdarma. Indický Paňdžáb vyráží vstříc samostatnosti žen i snížení silničního provozu

Ilustrační foto: Pexels

Dokážete si představit, že by politik ženám slíbil bezplatnou autobusovou dopravu a svůj slib opravdu dodržel? Právě k tomu došlo v indickém svazovém státě Paňdžáb. Od dubna zde ženy a dívky jezdí státem provozovanými linkami zcela zdarma, a to včetně městské hromadné dopravy.

Původním záměrem premiéra Amarindera Singha bylo podpořit samostatnost žen tím, že jim sníží cenu jízdného na polovinu. Nakonec vláda schválila ještě štědřejší variantu, ale vyřadila z ní klimatizované a vytápěné vozy. Politik následně vyzval soukromé dopravce, aby jeho příklad následovali. V rámci boje proti násilí na ženách, kterých v Paňdžábu žije 13 milionů, volá Singh také po instalaci GPS zařízení a pohotovostních tlačítek do všech autobusů. Od tohoto kroku si vláda vedle zvýšení bezpečnosti a využití kapacit hromadné dopravy slibuje také snížení počtu osobních vozidel na silnicích spojené s lepší plynulostí dopravy a nižší mírou znečištění.

Cílem je také odlehčit hustému provozu. Ilustrační foto: Pixabay

Zpřístupnění dopravy ženám je součástí vládní vize, která má za cíl pracovat na rozvoji potenciálu tamních žen. „Očekáváme, že toto schéma nejenže sníží počet žen a dívek, které předčasně opustí vzdělávací systém kvůli ceně každodenní dopravy, ale také pomůže pracujícím ženám, jež kvůli zaměstnání překonávají značné vzdálenosti,“ sdělil mluvčí premiéra. Studentkám navíc vláda poskytuje chytré telefony, aby jim pomohla zůstat v kontaktu se školou i v době pandemie. V tomto roce pak plánuje vytvořit dalších 33 tisíc pracovních míst pro ženy.

Zdroj: The Economic Times

Související články

Zaručeně zlepší den

Astronomové objevili tři nové měsíce

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…