Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Indičtí bratři získali Mezinárodní dětskou cenu míru za recyklační projekt

2 minuty radosti
Foto: KidsRights

Sedmnáctiletý Vihaan a čtrnáctiletý Nav Agarwalovi převzali v Haagu ocenění za iniciativu oddělující recyklovatelné materiály a sběr odpadu z tisícovky rodin. Projekt O krok zelenější tím snižuje znečištění planety pocházející z domácností.

Vysoké znečištění je v Dillí problémem, který dopadal i na oba chlapce. Trpěl především astmatik Vihaan, který si kvůli tomu nemohl hrát venku. Bratři se proto rozhodli s problémem něco udělat a po kolapsu skládky Ghazipur, který zabil dva lidi, založili iniciativu O krok zelenější. „Myšlenkový proces byl takový, že náš odpad by tam neměl končit, neměl by být další potravou pro ten požár,“ vysvětlil pro agenturu AP Vihaan.

Začali proto třídit recyklovatelné materiály od dalšího odpadu. Nasbírali takovou hromadu, až jim dědeček řekl, že z domu půjde buď smetí, nebo jeho vnuci. Protože však nešlo o množství, jehož odvoz by se vyplatil, založili na platformě WhatsApp skupinu pro své sousedy, kteří se k nim přidali. V roce 2018 to bylo 15 domácností.

Dnes už je to 1 500 míst, mezi něž patří školy nebo kanceláře v Dillí a jeho bezprostředním okolí. Doposud se jim podařilo zrecyklovat téměř 200 tun odpadu a začali také sázet stromy. V plánu je expanze do Kalkaty i za hranice země. Na sociálních sítích Vihaan s Navem vzdělávají v oblasti recyklace dalších 50 tisíc mladých lidí. Díky grantu 50 tisíc eur, který od pořádající organizace KidsRights za výhru dostali, se jejich projekt dostane k dalším lidem napříč zemí i kontinenty. Jako ocenění své práce získali i podporu v dalších studiích.

Chci vzkázat všem mladým lidem, nikdy byste se neměli bát klimatu. Je třeba udělat jen jeden krok dopředu a potom sledovat, jak úžasnou změnu může jeden člověk udělat,“ řekl podle webu Mint Nav Agarwal.

Zdroje: AP, livemint.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidská výška v Miláně se nezměnila od římské éry, říká studie

Průlomový zeměpisný objev: Země má další vrstvu zemského jádra

Život na Zemi může mít mimozemský původ

Ve Španělsku se dočkají zaslouženého volna při menstruaci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…