Kvalita vzduchu ovlivňuje nejen míru pozornosti, ale i celkové zdraví lidí. Většina z nás si vzpomene, že ve školách proto často větrají. Ne náhodou se používá spojení „provětrat si hlavu“. Vědci nyní prověřovali, jak to s kvalitou ovzduší je ,a navrhli možnosti, které povedou k jejímu zlepšení. Informoval o tom server Earth.
Vzduch ve veřejných školách Velké Británie nesplňuje bezpečnostní normy vydané Světovou zdravotnickou organizací. Znečištění ovzduší má vážné důsledky zejména pro vyvíjející se děti, které tráví značnou část svého dne v zamořených školách. Podle nové studie odborníků z Global Center for Clean Air Research na University of Surrey však existují jednoduché způsoby, jak situaci napravit.
Výzkumníci se zaměřili na tři způsoby, jak snížit znečištění vnitřního ovzduší ve školách. Testovali instalaci zelené zástěny kolem školy a umístění čističek vzduchu do tříd. Tým také zkusil otestovat projekt „školní ulice“. Iniciativa brání autům projíždět kolem škol v době, kdy děti přichází na vyučování a odchází domů. Výsledky ukázaly, že všechny tyto metody zlepšily kvalitu ovzduší. Čističky vzduchu pomohly k 57 procentnímu snížení znečištění vnitřního ovzduší a iniciativa školních ulic snížila zamoření o 36 procent. Jako efektivní se ukázaly i zelené zástěny, které snížily venkovní znečištění až o 44 procent.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Atmospheric Environment
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…