Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Kvalita vzduchu ovlivňuje nejen míru pozornosti, ale i celkové zdraví lidí. Většina z nás si vzpomene, že ve školách proto často větrají. Ne náhodou se používá spojení provětrat si hlavu“. Vědci nyní prověřovali, jak to s kvalitou ovzduší je ,a navrhli možnosti, které povedou k jejímu zlepšení. Informoval o tom server Earth.

Vzduch ve veřejných školách Velké Británie nesplňuje bezpečnostní normy vydané Světovou zdravotnickou organizací. Znečištění ovzduší má vážné důsledky zejména pro vyvíjející se děti, které tráví značnou část svého dne v zamořených školách. Podle nové studie odborníků z Global Center for Clean Air Research na University of Surrey však existují jednoduché způsoby, jak situaci napravit. 

Výzkumníci se zaměřili na tři způsoby, jak snížit znečištění vnitřního ovzduší ve školách. Testovali instalaci zelené zástěny kolem školy a umístění čističek vzduchu do tříd. Tým také zkusil otestovat projekt „školní ulice“. Iniciativa brání autům projíždět kolem škol v době, kdy děti přichází na vyučování a odchází domů. Výsledky ukázaly, že všechny tyto metody zlepšily kvalitu ovzduší. Čističky vzduchu pomohly k 57 procentnímu snížení znečištění vnitřního ovzduší a iniciativa školních ulic snížila zamoření o 36 procent. Jako efektivní se ukázaly i zelené zástěny, které snížily venkovní znečištění až o 44 procent.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Atmospheric Environment

Související články

Zaručeně zlepší den

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…