Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Aplikace pro iPhone umí zaznamenávat tlukot srdce jako provizorní stetoskop

Ilustrační foto: Pixabay

Aplikace vyvinutá vědci z King’s College v Londýně umožňuje uživatelům zaznamenávat tlukot jejich srdce pouze pomocí iPhonu. Jednoduchá technologie, která proměňuje chytré telefony ve stetoskopy, je zaměřena na sběr vzorků srdečního tepu, a doposud shromáždila více než 100 000 nahrávek, píše server Interesting Engineering.

Lékaři běžně používají své stetoskopy k hledání příznaků srdečních onemocnění. Ať už se jedná o jakoukoliv anomálii v této oblasti, lékaři jsou vyškoleni k tomu, aby skrz poslech tlukotu srdce našli známky onemocnění.

Běžní občané již mají k dispozici zařízení, jako jsou chytré hodinky, které jsou také vybaveny k měření srdeční frekvence. A i když se tato zařízení ukázala jako užitečná při odhalování příhod, jako je srdeční selhání, zdaleka se neblíží lékařské diagnóze, kterou poskytují doktoři.

Jak aplikace promění iPhony ve stetoskopy

Proto výzkumníci z King’s College přišli s aplikací s názvem Echoes. Ta se používá velmi snadno a vyžaduje pouze to, aby uživatel seděl v tiché místnosti. K tomu, aby uživatel zaznamenal svůj srdeční tep, stačí použít mikrofon a umístit jej na čtyři místa na hrudi.

Aplikace poté převede zvukový záznam do tvaru vlny, aby uživatelům poskytla vizuální zobrazení naměřeného tepu. Aplikace také shromažďuje informace, jako je věk uživatele, pohlaví, index tělesné hmotnosti (BMI) a také verzi telefonu, aby analyzovala kvalitu nahrávek a určila, které z těchto faktorů na ně mají vliv. Výzkumníci pro svůj experiment použili prozatím pouze iPhony, protože tento druh telefonu nabízí lepší mikrofon.

Ilustrační foto: Pixabay

Jaké diagnózy může poskytnout?

Záměrem aplikace bylo vzbudit zájem uživatelů o zdraví jejich srdce. Aplikace tedy nebyla navržena tak, aby poskytovala lékařské rady nebo diagnózy. Nicméně po nárůstu zájmu, který aplikace vyvolala, a množství dat, které nasbírala, ji chtějí vědci vybavit schopností odpovídat na otázky týkající se zdraví srdce. Než tak učiní, chtějí zjistit, které faktory mohou ovlivnit kvalitu nahrávek. Analýza ukázala, že ani BMI, ani pohlaví, ani verze mobilního telefonu neovlivnily kvalitu pořízených nahrávek. Jediným faktorem, na kterém záleželo, byl věk jednotlivců.

Překážky technologie

Vědci se obávají dalšího výsledku takové služby poskytované prostřednictvím chytrého telefonu. Jedinci, kteří mají zdravotní úzkosti, mohou skončit tak, že budou příliš často kontrolovat své srdeční ozvy, uvedla Leanne Grichová z British Heart Foundation, jednoho ze sponzorů projektu. Je nutné uživatele dostatečně informovat o tom, že aplikace nemůže nahradit skutečné lékařské vyšetření.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Objevte krásy Japonska. Má o 7 000 ostrovů více, než se uvádělo

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Rostlinné podprsenky přichází na trh

Herečka a zpěvačka Kateřina Pechová: Potřebuji být pořád v běhu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…