Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Francie udává trendy v módě i ekologii. Šrotovným podpoří cyklistiku

Ilustrační foto: Freepik

Francouzi, jejichž auta se blíží do dopravního důchodu, nemusí zoufat. Vláda se postará o likvidaci vraků výměnou za příspěvek 2500 eur (asi 65 tisíc korun) na nákup elektrokola. Schválený zákon je součástí balíčku, který má do konce této dekády snížit emise skleníkových plynů o 40 procent oproti roku 1990.

 „Vláda poprvé uznala, že nejlepším řešením není vytvářet stále zelenější auta, ale prostě snižovat jejich jejich počet,“ pochvaluje si změnu přístupu prezident Federace uživatelů kol Olivier Schneider pro agenturu Reuters. Ministryně pro ekologickou transformaci Barbara Pompiliová tento přístup označila za kulturní bod obratu. Upozornila také, že podpora vedle klasických bicyklů míří i na nákladní kola s přepravními koši a elektropohonem, jež jsou často využívána k zásobování podniků a kurýrním službám. Příspěvek je možné čerpat také na skládací kola, kola se sajdkárou nebo dokonce velomobily (šlapohyby).

Přestože je francouzská finanční kompenzace nejvyšší v Evropě, nejde o první vlaštovku, která v rámci šrotovného přilétá s podporou koupě jiného dopravního prostředku, než je auto. Ve Finsku se za staré automobily vyplácelo tisíc eur na nákup elektrokol, vozidel s nízkou produkcí emisí nebo k pořízení jízdenek na městskou hromadnou dopravu. Litevci pak za obdobných podmínek nakupovali elektrické skútry, kola nebo tramvajenky.

Zdroje: The Next Web, Reuters, Gouvernement.fr

Související články

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…