Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Po lockdownu hurá za volant. Zájem Čechů o sdílená auta roste rychleji než dřív

Ilustrační foto: Depositphotos

Sdílení aut získává na oblibě. První český carsharing eviduje po jarním lockdownu až o dvě třetiny rychlejší nárůst zájmu. Letos na jaře už lidé ve sdílených vozech ujeli přes 172 tisíc kilometrů. Ještě větší zájem pak provozovatelé očekávají v letní sezoně. Tento způsob dopravy je přitom populární zejména ve velkých městech.

Sdílení auta je ideální variantou pro lidi, kteří vozem nepotřebují cestovat moc často, jeho koupě se jim nevyplatí nebo zkrátka auto vlastnit nechtějí. Možnost sdílení oceňují také firmy, které čas od času potřebují využít vůz navíc. Nezanedbatelný je také ekologický efekt. Ze společného výzkumu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a Dopravní fakulty ČVUT vyplynulo, že jedno sdílené auto nahradí 15 až 17 soukromých vozů. Carsharing Autonapůl navíc své uživatele motivuje, aby kombinovali cestování autem a veřejnou dopravou – zákazníkům Českých drah nabízí slevy.

Největší zájem o sdílení vozů projevují lidé z velkých měst. V Praze a Brně mají k dispozici přes šedesát automobilů. Fanoušci sdílené ekonomiky si ale přijdou na své i v Plzni, Liberci a dalších krajských městech. Ve všech lokalitách se nyní provozovatelé intenzivně připravují na letní vytížení. „Hlavní sezóna nás teprve čeká a podle dosavadních rezervací na červenec a srpen odhadujeme, že prázdniny budou také silnější než v předpandemických časech. Na zvýšenou poptávku reagujeme také posílením flotily,“ říká ředitel družstva Autonapůl Michal Šimoník.

Související články

Zaručeně zlepší den

Máte strach ze smrti? Vědci odhalili, jak mu čelit s větším klidem

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

V Česku se daří snižovat plýtvání jídlem. IKEA ušetřila 240 tisíc porcí

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…