Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Analýza krve se díky novému přístroji radikálně zrychlí. Výsledky získají lékaři již za 30 sekund

Automatickou linku na kompletní analýzu krevního obrazu zakoupila jako první ve střední Evropě Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Vyšetření krve se tak zrychlí ze 30 minut na pouhých 30 sekund. Díky přístroji mohou lékaři flexibilně reagovat na pacientův aktuální stav, ve výsledku tedy bude léčba efektivnější a levnější.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze je prvním zařízením ve střední Evropě, které si zakoupilo speciální automatickou linku na kompletní analýzu krevního obrazu. Pacienti se díky tomu dočkají výsledků za pouhých 30 sekund na místo dosavadní půl hodiny. Výsledky jsou hned dostupné lékařům, čímž se značně urychlí rozhodování o další lébě. Nemocnice si navíc na přístroj našetřila zcela sama – částku ve výši 6,5 milionu korun získala z výnosů vědecké činnosti.

Přístroj, který je schopen výsledky analyzovat automaticky, uvolnil ruce až pěti laborantkám, které se nyní mohou věnovat jiné odborné práci. Dosud totiž musely pomocí mikroskopů ověřovat další hodnoty, přičemž byly limitovány svojí zrakovou únavou. Zatím co jedna laborantka byla schopná denně vyhodnotit 20 až 30 vzorků, automatický analyzátor jich zvládne 120 až 150.

Automatická hematologická linka pracuje 24 hodin denně, přičemž kromě základních analýz se v ní dají automatizovat i další vyšetření. Lékař tak může flexibilně reagovat na vývoj nemoci, upravovat léčbu, zbytečně pacienta nezatěžovat nepotřebnými léky nebo včas odhalit septické stavy. Ve výsledku je tedy léčba pacientů efektivnější a levnější.

Své využití má nový přístroj zejména na jednotkách intenzivní péče nebo kardiochirurgické klinice, do budoucna se očekává průlom v časné diagnostice hematoonkologických onemocnění.

rychla analyza krve

Nová automatická linka Všeobecné fakultní nemocnice. Foto: ČTK

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.