Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Analýza krve se díky novému přístroji radikálně zrychlí. Výsledky získají lékaři již za 30 sekund

Automatickou linku na kompletní analýzu krevního obrazu zakoupila jako první ve střední Evropě Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Vyšetření krve se tak zrychlí ze 30 minut na pouhých 30 sekund. Díky přístroji mohou lékaři flexibilně reagovat na pacientův aktuální stav, ve výsledku tedy bude léčba efektivnější a levnější.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze je prvním zařízením ve střední Evropě, které si zakoupilo speciální automatickou linku na kompletní analýzu krevního obrazu. Pacienti se díky tomu dočkají výsledků za pouhých 30 sekund na místo dosavadní půl hodiny. Výsledky jsou hned dostupné lékařům, čímž se značně urychlí rozhodování o další lébě. Nemocnice si navíc na přístroj našetřila zcela sama – částku ve výši 6,5 milionu korun získala z výnosů vědecké činnosti.

Přístroj, který je schopen výsledky analyzovat automaticky, uvolnil ruce až pěti laborantkám, které se nyní mohou věnovat jiné odborné práci. Dosud totiž musely pomocí mikroskopů ověřovat další hodnoty, přičemž byly limitovány svojí zrakovou únavou. Zatím co jedna laborantka byla schopná denně vyhodnotit 20 až 30 vzorků, automatický analyzátor jich zvládne 120 až 150.

Automatická hematologická linka pracuje 24 hodin denně, přičemž kromě základních analýz se v ní dají automatizovat i další vyšetření. Lékař tak může flexibilně reagovat na vývoj nemoci, upravovat léčbu, zbytečně pacienta nezatěžovat nepotřebnými léky nebo včas odhalit septické stavy. Ve výsledku je tedy léčba pacientů efektivnější a levnější.

Své využití má nový přístroj zejména na jednotkách intenzivní péče nebo kardiochirurgické klinice, do budoucna se očekává průlom v časné diagnostice hematoonkologických onemocnění.

rychla analyza krve

Nová automatická linka Všeobecné fakultní nemocnice. Foto: ČTK

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.