Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Účastníci Erasmu mají vyšší platy a pozitivněji hodnotí členství v EU

Foto: Freepik

Populárního Erasmu, programu pro výměnné pobyty studentů, se za posledních 24 let zúčastnilo téměř 400 tisíc Čechů. Magazín CzechCrunch představil výsledky studie o reálném dopadu Erasmu na život účastníků. 

Studentky a studenti, kteří během střední či vysoké školy vyjedou studovat do zahraničí v rámci Erasmu, mají nejen lepší postavení na trhu práce a vyšší plat, ale také pozitivní přístup ke členství v EU. Tato data přinesl výzkum Domu zahraniční spolupráce (DZS) spolu s agenturou STEM/MARK. Mezi dotazovanými byli lidé ve věku 18 až 35 let s alespoň středním vzděláním. Kromě výše platů si zúčastnění také více věří při hledání zaměstnání. Jsou ochotnější pracovat v mezinárodním prostředí, častěji v práci používají cizí jazyk a také mají výhodu v efektivnějším navazování kontaktů. 

Zajímavé je, že větší dopad má studium v zahraničí na ty, kteří se pro něj rozhodnou už na střední škole. Odráží se především ve vyšším platovém ohodnocení (až o 12 %, u vysokoškolských studentů – je to jen o 6,45 % více oproti těm, kdo se programu nezúčastnili). Jedním z důvodů může být to, že jsou mezi nimi žákyně a žáci z odborných a učňovských oborů. Ti často nepochází z privilegovaného prostředí, a proto je pro ně tato zkušenost zásadnější. U středoškolského Erasmu grant pokryje veškeré náklady, takže šanci vyjet na něj má opravdu každý.

Výzkum nám také ukázal, že Erasmus+ není elitní program pro úzkou skupinu vysokoškoláků či pro lidi s dobrým zázemím a silnou podporou rodiny, což byla jedna z jeho historických kritik. Velký důraz se stále více klade na inkluzi a program je navržen tak, aby na něj mohli vyjet opravdu všichni, aniž by došlo k jakémukoliv finančnímu zatížení rodin,“  doplňuje Michal Uhl, ředitel DZS.

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…