Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Absolventi Matfyzu vytvořili mobilní aplikaci pro nevidomé diabetiky

Zdroj fotografií: iforum.cuni.cz

Cukrovka a ztráta zraku jde bohužel často ruku v ruce. Díky trojici mladých programátorů však mohou mít nevidomí svůj zdravotní stav pod kontrolou mnohem snadněji.

Mladí programátoři Josef Ondřej, Martin Čochner a Miroslav Vodolán vyvinuli aplikaci, která nevidomým diabetikům usnadní život. S pomocí mobilního telefonu jim umožňuje odečíst hladinu cukru i její trend, výsledky ukládat a následně sdílet například s lékařem. Vývoj aplikace GlucoScan jim trval pouhých 48 hodin, čímž splnili časový limit soutěže Smart Health Hackathon, jejíž druhý ročník s přehledem vyhráli.

Aplikace dokáže pomocí kamery odečíst výsledky z implantované sondy v pacientově rameni, a to zcela bez nutnosti odebrání kapky krve z prstu – stačí k tomu pouhé přiložení. Naměřené hodnoty pak aplikace nahlas přečte. Byť je zatím kompatibilní jen s jedním typem glukometru, už nyní je volně dostupná. Rozšíření pro další přístroje je nyní pro tvůrce novou výzvou, stejně jako více jazykových mutací, které by doplnily současnou verzi v angličtině.

Zdroj: iforum.cuni.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…