Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Absolventi Matfyzu vytvořili mobilní aplikaci pro nevidomé diabetiky

Zdroj fotografií: iforum.cuni.cz

Cukrovka a ztráta zraku jde bohužel často ruku v ruce. Díky trojici mladých programátorů však mohou mít nevidomí svůj zdravotní stav pod kontrolou mnohem snadněji.

Mladí programátoři Josef Ondřej, Martin Čochner a Miroslav Vodolán vyvinuli aplikaci, která nevidomým diabetikům usnadní život. S pomocí mobilního telefonu jim umožňuje odečíst hladinu cukru i její trend, výsledky ukládat a následně sdílet například s lékařem. Vývoj aplikace GlucoScan jim trval pouhých 48 hodin, čímž splnili časový limit soutěže Smart Health Hackathon, jejíž druhý ročník s přehledem vyhráli.

Aplikace dokáže pomocí kamery odečíst výsledky z implantované sondy v pacientově rameni, a to zcela bez nutnosti odebrání kapky krve z prstu – stačí k tomu pouhé přiložení. Naměřené hodnoty pak aplikace nahlas přečte. Byť je zatím kompatibilní jen s jedním typem glukometru, už nyní je volně dostupná. Rozšíření pro další přístroje je nyní pro tvůrce novou výzvou, stejně jako více jazykových mutací, které by doplnily současnou verzi v angličtině.

Zdroj: iforum.cuni.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Býčci si vyhodí z kopýtka a jejich životy budou ušetřeny

Superhrdinové v reálném životě. Záchranáři začnou používat tryskové obleky

Dřív jsem květinám vůbec nerozuměl, říká zakladatel firmy Floracast, kde zalévají kytice do pryskyřice

Nebojte se sdílet svá tajemství. Budete v životě spokojenější

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…