Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čaj i lesní plody mohou zabránit ztrátě paměti, zjistili vědci

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Lidská mysl je jednou z nejvíc fascinujících věcí na světě. Výzkumníci se nyní zaměřili na ztrátu paměti související s věkem. Podle nich stačí ke snížení rizika konzumovat jablka, lesní plody a pít čaj, informoval server The Guardian a České noviny.

Tříletá studie na 3 562 osobách ve věku kolem 71 let zjistila, že lidé, kteří pravidelně konzumují flavanoly, což jsou látky obsažené v čaji, jablkách nebo lesních plodech, měli lepší funkci hipokampu, který hraje velkou roli při krátkodobém uchovávání informací. Naopak u účastníků výzkumu, kteří měli nízkou hladinu flavanolů, byla vypozorována horší funkce této části mozku. Na základě těchto získaných dat vědci tvrdí, že konzumace doplňků stravy s 500 miligramy flavanolu denně by mohla zvrátit negativní vliv nízkého příjmu této sloučeniny na paměťové funkce u starších lidí.

Vědci náhodně vybrali zdravé dospělé, kteří po dobu tří let dostávali denně buď 500 miligramů flavanolu, nebo placebo. Účastníci studie absolvovali několik paměťových testů a vyplnili dotazníky, které hodnotily jejich stravu. Výsledky paměťových testů se zlepšily jen mírně u skupiny, která užívala tablety s flavanolem. Objevila se ale podskupina lidí, kteří se na začátku studie špatně stravovali a měli nízkou hladinu této sloučeniny. U těch se výsledky zlepšily v průměru o 10,5 procenta ve srovnání s placebem a o 16 procent ve srovnání se zahájením výzkumu. Vypadá to tedy, že konzumace flavanolu může mít opravdu nezanedbatelný vliv na kvalitu paměti.

Související články

Zdraví

Víme, jak se lidský mozek rozhoduje a které vzpomínky si zapamatuje

Zdraví

Paměť je uložena v buňkách v celém těle

Zdraví

Vědci objevili oblast v mozku, která propojuje všechny smysly

Zdraví

Čaj, čokoláda a další pochoutky mohou snižovat krevní tlak stejně jako některé léky

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Hledáte to nejlepší muzeum piva? Praha nabízí zážitek světové úrovně

Pravidelné užívání multivitaminů může ve vyšším věku zpomalit stárnutí

Když se lidé spojí: Komunitní akce vracejí radost do měst i obcí

Víra v mimozemský život je v USA běžnější, než by se mohlo zdát

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…