Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Optimismus není vždy jediným správným řešením. Proč je dobré cítit se občas rozmrzelý?

Ilustrační foto: Depositphotos

Výčitky, zlost i obavy nemusí být vždy na škodu. Současný trend pozitivní psychologie se zaměřuje na omezení těchto emocí a podporu pozitivních pocitů, což může být zajisté užitečné, ale má to i své stinné stránky, jak uvádí web Science Alert.

Výzkum vědců z Univerzity v Lancesteru totiž ukázal, že negativní emoce nás chrání před nebezpečím a závisí na nich naše přežití. Výčitky nám například pomáhají učit se ze svých chyb a vyhnout se jim v budoucnosti. Obavy nás pak motivují k činnostem, které mohou být nepříjemné, ale dosahujeme díky nim vyšších cílů. Jedná se například o podstoupení lékařského zákroku či chození do školy a do práce. Zlost je pak mocnou emocí, která nás chrání před útokem ostatních a zajišťuje respektování našich přání a potřeb.

Podle průzkumů žije 80 % lidí na Západě v optimistickém zkreslení. To znamená, že se zaměřují pouze na pozitivní emoce a zážitky. Takový životní styl však může podle odborníků vést k nedostatečně promyšleným rozhodnutím a k nepřiměřeně vysokému sebevědomí, kvůli kterému zanedbáváme přípravu na nadcházející výzvy a při neúspěchu máme tendenci vinit ostatní. Pokud se lidem navíc nedaří dosáhnout společenského trendu šťastného života, mohou se cítit frustrovaní. Občasná skepse či rozmrzelost tedy rozhodně není na škodu, právě naopak.

Zdroj: Science Alert, The Conversation

Související články

Zaručeně zlepší den

Hlas je zbraň, kterou máte vždy po ruce. Agresorovi vykejte a udržujte distanc, radí instruktorka sebeobrany Barbora Vodochodská Machková

Tančící dům jako LEGO? Pražský skvost uspěl u fanoušků v projektu LEGO Ideas

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Infekce Helicobacter pylori u dětí: Diagnóza a léčba

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …