Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Proč chutná luxusní gin tak skvěle? Mohou za to výkaly

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Dobré věci někdy po bližším zkoumání přestanou být lákavé. Občas je proto lepší detaily zamlčet. Platí to i v případě výroby oblíbeného luxusního ginu. Nás však tato kuriozita pobavila a rozhodli jsme se o ni podělit i s vámi. Snad vám také zlepší den a vykouzlí úsměv na tváři.

Výrobce ginu Lese Ansley přísady do svého alkoholického nápoje získává z poněkud neobvyklého zdroje – sloního trusu. Prvotřídní výkaly sbírá v jihoafrické divočině. Obvykle se prochází přírodou, a když nějaký trus najde, zvedne jej k nosu, aby nasál jeho komplexní aroma. Pokud je se vzorkem spokojen, uloží jej do tašky k pozdějšímu použití při výrobě ginu. Proč se uchýlil zrovna ke sběru sloních výkalů? Ansley zvolil toto zvíře, protože právě sloni jsou velmi nároční při výběru bylin a ovoce, které zkonzumují. Právě tyto složky přitom dávají ginu jeho specifickou chuť. Proto jsou sloni skvělými pomocníky.

Na výrobu 3 000 až 4 000 lahví ginu je potřeba zhruba pět velkých pytlů trusu. Ten se nejprve usuší a rozdrobí a pak vymyje, aby se odstranily nečistoty a písek. Zůstanou pouze nestrávené zbytky ovoce, květů, listů a kůry. Ty se sterilizují a znovu usuší. Nakonec se zbytky vylouhují v ginu. Manželé Ansleyovi, kteří na výrobě ginu spolupracují, dávají 15 procent ze zisku z prodeje nápoje útulku pro osiřelé slony. Indlovu Gin byl uveden na trh v roce 2018. V posledních letech se prodej tohoto luxusního ginu rozšířil do Spojených států, Kanady, Německa, Švýcarska, Japonska a na Tchaj-wan. 

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Posouváte ráno budík? Podle vědců může být odkládané buzení prospěšné

Křeslo ze smluv a pojistek pomáhá šetřit životní prostředí

Jak zjistit, zda jsou včely zdravé? Poklepejte na úl

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…