Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Plody rajčete dokážou při napadení hmyzem varovat rostlinu, zjistili vědci

Ilustrační foto: Pixabay

Plody jsou součástí rostlin, proč by tedy nemohly se svou mateřskou rostlinou komunikovat podobně, jako to dělají třeba listy? Tuto otázku si položili výzkumníci z Federální univerzity v brazilském Pelotasu. V nové studii představili výsledky svých pozorování, podle kterých plody umí varovat rostlinu před napadením škůdci.

Svou hypotézu o komunikaci mezi plody a rostlinami vědci ověřovali na rajčatech. Plody rajčete dokážou vysílat elektrické signály ke zbytku rostlinného těla, čehož využívají například při napadení škůdci. „Zjistili jsme, že plody mohou sdílet se zbytkem rostliny důležité informace, jako jsou útoky housenek – ty jsou pro rostlinu vážným problémem. Další část rostliny se tak může připravit na pravděpodobný útok,“ vysvětlila hlavní autorka studie Gabriela Niemeyer Reissing.

Aby vědci mohli zjištění ověřit, umístili rostliny rajčat do Faradayovy klece. Následně spojili elektrodami konce stonků s plody a měřili elektrické odezvy před, během a po napadení plodů housenkami. Výsledky následně potvrdily rozdíl mezi signály před a po útoku housenkami. Při měření vypouštění obranných chemikálií rostlinou se pak také ukázalo, že obranné mechanismy se spouštěly i v částech rostliny, které byly od místa prvotního útoku housenek daleko.

Zjištění by mohly pomoci například k vyvinutí nových a ekologičtějších přístupů k hubení hmyzu v zemědělství. „Škůdce by v budoucnu bylo možné odhalit mnohem dříve, což by umožnilo méně agresivní kontrolní opatření a cílenější kontrolu hmyzu,“ dodala Niemeyer Reissing-

Související články

Zaručeně zlepší den

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Do Guinessovy knihy rekordů se dostala nejtěžší borůvka na světě

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Drobná úprava designu může zachránit tisíce stromů. Vydavatelství HarperCollins to uvedl do praxe

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…