Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová mapa přístupnosti památek pomůže handicapovaným i seniorům

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Cílem projektu Mapy bez bariér bylo umožnit lidem s omezenou pohyblivostí lepší plánování výletů a dovolených a zmapovat přístupnost českých památek. V prosinci byl projekt ukončen a od ledna tak budou mít zájemci k dispozici mapu, ve které naleznou informace například o zámku Hluboká nad Vltavou.

Mapu prý využijí nejen handicapovaní, ale i senioři, nevidomí či rodiny s kočárky. Zjistí kupříkladu, zda mají památky nájezdové rampy, jaká je vybavenost toalet, či šířky dveří nebo rozměry výtahů.

Zatímco dříve museli vozíčkáři plánovat výlety dlouhou dobu dopředu, aby zjistili všechny potřebné informace o terénu a přístupnosti, od ledna je tento boj minulostí. Díky Nadaci Charty 77, jež vede projekt Mapy bez bariér, se povedlo zmapovat šest set zajímavých objektů po celé České republice. Data budou moci využít například mapové servery, neziskové organizace i obce. „Naším cílem je spojit iniciativy, které bariéry mapují. Vzniklo veřejně dostupné úložiště, kam budou moci vkládat naměřená data i další organizace,“ vysvětlila ředitelka Nadace Charty 77 – Konta bariéry Božena Jirků.

Památky mapovalo několik odborníků a využil při tom metodiku Pražské organizace vozíčkářů, přičemž památky získaly zelené, oranžové či červené označení. Jednou z met projektu je také poukázat na situaci některých nepřístupných památek samotným majitelům a přimět je ke změně. „Náš dlouhodobý cíl je aplikovat tento systém i na evropské úrovni. Před rokem fungoval podobný systém ve Španělsku v Madridu, ale nenašli žádný jiný celostátní,“ uzavřel projektový manažer Martin Pičman.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tančící dům jako LEGO? Pražský skvost uspěl u fanoušků v projektu LEGO Ideas

Infekce Helicobacter pylori u dětí: Diagnóza a léčba

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Do Guinessovy knihy rekordů se dostala nejtěžší borůvka na světě

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…