Digitální modely staveb mohou budoucím generacím zprostředkovat ztracenou kulturu. Této možnosti nyní využívají Ukrajinci, jejichž zemi pustoší válka. Bomby a rakety ničí tamní budovy a historické památky. Jedná se tedy o snahu zachovat kulturní pamětihodnosti alespoň tímto způsobem. Informoval o tom web Backup Ukraine.
Iniciativa Backup Ukraine, v překladu Zálohování Ukrajiny, funguje od dubna. Jejím cílem je zachovat významné památky alespoň v digitální podobě, aby nedošlo k jejich úplné ztrátě. Pro digitalizaci budov projekt používá aplikaci Polycam, která umožňuje nahrávat skeny objektů do online knihovny kulturních památek.
V iniciativě se angažuje již několik tisíc uživatelů, každý den jejich počet roste. Zapojit se může kdokoliv, kdo má zájem. „Díky této technologii se naskytla možnost, aby se běžní občané vydali na ven a vytvořili doslova digitální zálohu svého kulturního dědictví na úrovni, která daleko přesahuje vše, co bylo možné ještě před několika lety,“ uvedl spoluzakladatel projektu Tao Thomsen pro server Insider.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z BackupUkraine, Insider a Radio Wave
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…