Digitální modely staveb mohou budoucím generacím zprostředkovat ztracenou kulturu. Této možnosti nyní využívají Ukrajinci, jejichž zemi pustoší válka. Bomby a rakety ničí tamní budovy a historické památky. Jedná se tedy o snahu zachovat kulturní pamětihodnosti alespoň tímto způsobem. Informoval o tom web Backup Ukraine.
Iniciativa Backup Ukraine, v překladu Zálohování Ukrajiny, funguje od dubna. Jejím cílem je zachovat významné památky alespoň v digitální podobě, aby nedošlo k jejich úplné ztrátě. Pro digitalizaci budov projekt používá aplikaci Polycam, která umožňuje nahrávat skeny objektů do online knihovny kulturních památek.
V iniciativě se angažuje již několik tisíc uživatelů, každý den jejich počet roste. Zapojit se může kdokoliv, kdo má zájem. „Díky této technologii se naskytla možnost, aby se běžní občané vydali na ven a vytvořili doslova digitální zálohu svého kulturního dědictví na úrovni, která daleko přesahuje vše, co bylo možné ještě před několika lety,“ uvedl spoluzakladatel projektu Tao Thomsen pro server Insider.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z BackupUkraine, Insider a Radio Wave
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let
Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…