Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České památky s hendikepovanými navštěvníky počítají. Ocenění získal zámek i muzeum

Ilustrační foto: Freepik

I hendikepovaní lidé chtějí žít plnohodnotný život, ke kterému patří návštěvy památek či poznávání přírody. Již od roku 2015 proto mezinárodní vzdělávací projekt Hugo na cestách vyhlašuje Cenu Adolfa Heyduka pro památky či geologické lokality nejvíce přátelské ke zdravotně znevýhodněným.

Cílem ankety je především vyzdvihnout místa, která jsou přístupná hendikepovaným návštěvníkům. Konkrétní památky mohou zájemci nominovat na webových stránkách hugonacestach.info. Z veřejného hlasování pak vyplynou vítězové v celkem čtyřech kategoriích.

Za rok 2020 zvítězil v kategorii Národní kulturní památky a památky UNESCO státní zámek Kynžvart, který si nejvíc hlasů vysloužil díky svým bezbariérovým prohlídkám. Z řad ostatních regionálních památek vyhrálo město Česká Lípa, které uzpůsobilo svou prohlídkovou trasu po centru města i nevidomým a slabozrakým. V kategorii geologických lokalit pak zvítězila Vycházková cesta pro vozíčkáře v Janských lázních, v kategorii industriálního dědictví vyhrálo Muzeum starých strojů a technologií v Žamberku. Tamtéž se uskuteční i slavnostní předání cen, které proběhne ve středu 16. června 2021.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový druh pteosaura objevili výzkumníci na pobřeží Angoly

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…