Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Počet krátkodobých profesionálních pěstounů se ztrojnásobil, nabírají se další zájemci

Novela o ochraně dětí z roku 2013 upřednostňující krátkodobou profesionální péči v rodině přinesla své ovoce. Počet přechodných profesionálních pěstounů se oproti loňsku ztrojnásobil a současně se zmenšil počet dětí odebraných z rodin. Začátkem letošního roku pak odstartovaly první kampaně nabírající další zájemce o pěstounství.

Počet přechodných profesionálních pěstounů se za poslední rok téměř ztrojnásobil, a to ze 115 na 334 osob. Celkem přitom bylo v prosinci 2014 evidováno 11 300 pěstounů, krátkodobých i dlouhodobých dohromady. Velmi příznivou informací je přitom skutečnost, že polovinu z nich tvoří prarodiče dětí, v 16 % se jedná o jiné příbuzné a ve třetině případů jsou to cizí lidé.

Přestože přechodná pěstounská péče má u nás zatím krátkou tradici – zavedena byla v roce 2006, novela o ochraně dětí z roku 2013 upřednostňující krátkodobou profesionální péči v rodině před neosobním ústavem dala tomuto způsobu výchovy dětí zelenou. Podle náměstkyně ministryně práce Jany Hanzlíkové novela úspěšně snižuje počet dětí v ústavech a tím plní své cíle. Hanzlíková poukázala také na to, že se zmenšil počet dětí odebraných z rodin a individualizovalo se řešení jednotlivých případů. Novela dále upravila částky, které pěstouni za péči o děti pobírají, přičemž reálným nákladům se přiblížila a motivačně tedy zapůsobila finanční odměna získávaná právě za krátkodobou pěstounskou péči.

Od začátku letošního roku navíc Ministerstvo práce v jednotlivých krajích odstartovalo, případně odstartuje, kampaň směřující k náboru nových lidí, kteří by se pěstounství chtěli věnovat.

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Astronomové objevili tři nové měsíce

Tančící dům jako LEGO? Pražský skvost uspěl u fanoušků v projektu LEGO Ideas

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Do Guinessovy knihy rekordů se dostala nejtěžší borůvka na světě

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…