Umisťování dětí mladších tří let do kojeneckých ústavů už v České republice nebude možné. Před pár dny se na tom shodli členové Poslanecké sněmovny. Novela zákona o sociálně právní ochraně dětí slibuje větší podporu pěstounských rodin i prevence. Platit by měla od roku 2024.
Česko je v rámci Evropy jedinou zemí, která stále umožňuje umisťování nejmenších dětí do ústavní péče. I když počty dětí v kojeneckých ústavech postupně klesají, odborníci jejich úplné zrušení vítají. Za větší podporu práva dětí vyrůstat v bezpečném prostředí rodiny dlouhodobě bojují například SOS dětské vesničky.
„Ačkoli počty dětí v kojeneckých ústavech stále klesají, přesto do nich plynou nemalé finanční prostředky, které by mohly být vynaloženy na péči terénní a ambulantní. Prevence v ohrožených rodinách je nejen účelnější, efektivnější, ale také levnější. Se stejným objemem peněz můžeme díky terénním službám pomoci několikanásobně většímu počtu dětí a jejich rodin, a hlavně předejít mnohem větším škodám na dětské duši,“ říká v tiskové zprávě Jindra Šalátová, místopředsedkyně Asociace Dítě a Rodina a ředitelka SOS dětských vesniček.
Nutná transformace, která český systém v dalších letech čeká, zahrnuje také větší podporu pěstounů. Ti se dočkají vyšších odměn. Zvýšit by se měl také příspěvek na dítě pro klokánky a podobné azylové domy.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví
Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…