Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko srovnává krok s Evropou. Poslanci vyhlásili konec kojeneckých ústavů

Ilustrační foto: Depositphotos

Umisťování dětí mladších tří let do kojeneckých ústavů už v České republice nebude možné. Před pár dny se na tom shodli členové Poslanecké sněmovny. Novela zákona o sociálně právní ochraně dětí slibuje větší podporu pěstounských rodin i prevence. Platit by měla od roku 2024.

Česko je v rámci Evropy jedinou zemí, která stále umožňuje umisťování nejmenších dětí do ústavní péče. I když počty dětí v kojeneckých ústavech postupně klesají, odborníci jejich úplné zrušení vítají. Za větší podporu práva dětí vyrůstat v bezpečném prostředí rodiny dlouhodobě bojují například SOS dětské vesničky.

„Ačkoli počty dětí v kojeneckých ústavech stále klesají, přesto do nich plynou nemalé finanční prostředky, které by mohly být vynaloženy na péči terénní a ambulantní. Prevence v ohrožených rodinách je nejen účelnější, efektivnější, ale také levnější. Se stejným objemem peněz můžeme díky terénním službám pomoci několikanásobně většímu počtu dětí a jejich rodin, a hlavně předejít mnohem větším škodám na dětské duši,“ říká v tiskové zprávě Jindra Šalátová, místopředsedkyně Asociace Dítě a Rodina a ředitelka SOS dětských vesniček.

Nutná transformace, která český systém v dalších letech čeká, zahrnuje také větší podporu pěstounů. Ti se dočkají vyšších odměn. Zvýšit by se měl také příspěvek na dítě pro klokánky a podobné azylové domy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Náhrada solárních panelů? Přechod na obnovitelné zdroje energie usnadní nové baterie

Okořenit si jídlo pomocí červů? Hmyz je budoucností našeho stravování

Proč je Island světově nejoblíbenější destinací pro točení filmů?

Tajemství řeči těla, analýza vzhledu a jejich přínos pro lidskou komunikaci se SmartTalk

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…