Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chybí vám inspirace? Máme osm tipů na smysluplné vánoční dárky

4 minuty radosti

Lámete si rok co rok hlavu, čím své blízké na Vánoce obdarovat? Víme, jak na to! Dárky nakupujte hlavně s rozmyslem. V první řadě se pokuste naplnit skutečná přání obdarovaného. Zároveň vybírejte takové dárky, které jsou osobní, zbytečně nezatíží životní prostředí a ještě třeba skrze ně pomůžete dobré věci.

Dárky pro druhé

Dary nemusejí přinášet užitek pouze obdarovanému. Dobro můžou konat jinde a jejich příjemce skrze ně získá neméně cenný dobrý pocit. Možností je nepočítaně. Darovat můžete noc v teple osobě bez domova, krabičku horského vzduchu křehkému seniorovi, dvacítku kuřat na obživu pro africkou rodinu.

Adopce zvířat

Zoologické zahrady častokrát nabízejí možnost si adoptovat některá z jejích zvířat. Touto cestou můžete pomoct s rozvojem chovu i získat benefity třeba v podobě vstupenek do ZOO. Navíc jde o originální alternativu k živému mazlíčkovi, pokud po něm touží váš potomek či sourozenec, ale z jakéhokoliv důvodu mu ho nemůžete dopřát.

Vlastnoručně vyrobené dárky

Velmi oblíbené jsou jedlé dárky, mezi nimiž frčí domácí likér, granola nebo bylinková sůl. Tvořivosti se každopádně meze nekladou – s přihlédnutím k vlastním schopnostem můžete dárek ušít, namalovat nebo třeba uháčkovat. Skvělou volbou je také ručně pomalovaný hrneček nebo vyvolané fotky ze společných zážitků.

Kouzelná svíčka

Svíčky dotvářejí během Vánoc kouzelnou atmosféru v mnoha domácnostech, víte ale vůbec, co vám to na stole vlastně hoří? Leckdy je to bohužel ropa, což nezní zrovna idylicky. Svíčka The Greatest Candle má za sebou zajímavější příběh – je totiž vyrobená z recyklovaných kuchyňských olejů získaných z restaurací.

Věci z druhé ruky

Máte mezi svými blízkými milovníka bleších trhů a secondhandů? Pak vězte, že pokud takové osobě zabalíte pod stromeček úlovek z druhé ruky, uděláte mu s ním mnohem větší radost, než kdybyste pořídili něco fungl nového.

Bezobalové vychytávky

Škarohlídi tvrdí, že při současné spotřebě plastů pár ušetřených kelímků nebo igelitek nic nezmůže. My ale věříme, že každý krok se počítá. Nasměrujte někoho skrze dárek k odpovědnějšímu nakládání s obaly nebo ho v jeho cestě podpořte. Zvolíte kelímek na kávu s sebou, neigelitové pytlíky na ovoce a pečivo, skleněná či nerezová brčka. látkové kapsy na svačinu nebo plátěnou tašku či síťovku na nákup?

Charitativní dárky

Nakupujte tam, kde to má smysl. Zvolte místo běžného kalendáře ten charitativní, pořiďte dárky v chráněných dílnách nebo v předvánočním stánku místní neziskovky. Lze to i online – doporučujeme třeba dárky od Srdcerváčů nebo projekt Cook2Help, nicméně svůj e-shop má celá řada českých nadací.

Zážitky nad zlato

Zážitky jsou ideální dárek – nikde se nepovalují a častokrát jsou nezapomenutelné. Nemusíte hned sáhnout po skoku padákem, klidně vytvořte vlastní poukázku. Dopřejte bližnímu masáž, nabídněte pohlídat děti anebo věnujte poukaz na to nejvzácnější – společně strávený čas.

Související články

Zaručeně zlepší den

První hmatatelný důkaz výbuchu supernovy: egyptský kámen Hypatia

Superhrdinové v reálném životě. Záchranáři začnou používat tryskové obleky

Dřív jsem květinám vůbec nerozuměl, říká zakladatel firmy Floracast, kde zalévají kytice do pryskyřice

Dyslexie nemusí být nevýhodou. Poskytuje lidem důležitý evoluční benefit

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…