Pravidelně se otužujete nebo chcete s ledovou koupelí teprve začít? Děláte správně! Otužování s sebou nese celou řadu benefitů od lepšího zdraví, zocelení těla i ducha až po zvýšenou spokojenost a radost ze života. Při koupání v ledové vodě je však třeba zůstat opatrný a myslet také na bezpečnost.
Během otužování musíte chtě nechtě opustit komfortní zónu, nezapomínejte však na své limity. Abyste si mohli výhod otužování užívat naplno, musíte naslouchat svému tělu, ale také odborníkům.
Ledová voda může být i nebezpečná, pokud však budete dodržovat následující zásady, bude pro vás ledové koupání vždy příjemným zážitkem. Jak tedy na bezpečné otužování?
Předtím, než začnete s otužováním, přečtěte si o něm co nejvíce informací. Existuje velké množství článků, videí nebo podcastů, ve kterých vám poradí, jak začít a na co si dát pozor. Tyto informace vám poslouží k lepšímu pochopení smyslu otužování a připraví vás na samotnou praxi.
Navštívit můžete také jeden z workshopů, během kterých vám vše potřebné ukáže zkušený lektor. Provede vás celou praxí otužování a naučí vás důležitou součást celého procesu – správné dýchání.
Náhlé extrémy pro tělo nikdy nejsou zdravé a ledový rybník mezi extrémy rozhodně patří. Koupání v zimní přírodě zní velmi lákavě, začněte však raději ve vlastní koupelně. Časem tak připravíte tělo (i svou vůli) na extrémnější podmínky. Poté, co si zvyknete na studenou sprchu, budete zase o krok blíž ke koupeli v ledovém rybníce.
To platí i tehdy, dáváte-li si od otužování chvíli pauzu. Například po nemoci nebo jiném přerušení je potřeba začít opět od začátku, nikoliv tam, kde jste skončili. Tělo si musí na chlad znovu zvyknout, dejte mu čas.
Nezůstávejte pod studenou vodou příliš dlouho. Pro sprchování se studenou vodou jsou ideální 1–3 minuty v zimě a 3–5 minut v létě. Až po půl roce otužování ve sprše se teprve doporučuje začít s otužováním v přírodě.
Ledová voda může být pro lidský organismus velmi nebezpečná. Do vody určitě neskákejte, ani se nepotápějte, nejste-li na tak extrémní chlad zvyklí. Vybírejte si známou vodní plochu, kde bez problémů dosáhnete a snadno se dostanete na břeh.
Ve vodě se pohybujte, aby tělo neprochladlo. Můžete zkusit i plavání. Během pohybu však u sebe mějte záchrannou destičku nebo plovák pro případ nouze.
Jedna z nejdůležitějších zásad: člověk by se nikdy neměl chodit otužovat do přírody zcela sám. Vždy je nutné mít s sebou parťáka, který vám může pomoci, kdyby se cokoliv stalo.
Bývá zvykem, že se ve městech formují určité skupiny, které se chodí otužovat společně, můžete se k některé z nich přidat a poznat během otužování také spoustu podobně smýšlejících lidí, se kterými můžete sdílet zážitky.
Otužování je o překonávání sebe samého. Nicméně tak jako při každém sportu, také při otužování je potřeba znát své limity a respektovat je. V zimě nezůstávejte ve vodě příliš dlouho, doporučuje se opravdu jen pár jednotek minut.
Necítíte-li se nějaký den dobře, dopřejte si odpočinek a nehrňte se do otužování za každou cenu. Tělo si samo umí říct, kdy už je toho na něj moc.
Důležité je zejména respektovat svůj zdravotní stav a věk. Máte-li nějaký zdravotní problém, vždy je lepší prokonzultovat otužování s lékařem.
Poté, co podrobíte své tělo léčivé koupeli, osušte se a teple se oblečte. Poté se však zahřejte pohybem, aby tělo neprochladlo. Můžete si na chvíli zaběhat nebo udělat pár dřepů. Organismu velmi pomůže také horký nápoj a později něco teplého k snědku na doplnění energie, kterou tělo při otužování spotřebovává.
Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z Daivings.lv
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou
Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…