Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na Nový rok, tak po celý rok? Zkuste otužování

Foto: Wikimedia Commons / Ch. Batles

Rok 2024 už nám klepe na dveře a s ním i nová předsevzetí. Jedním z nich může být i otužování. Tato aktivita, která posiluje imunitní systém, se těší čím dál větší oblibě. Začátky mohou být těžké, své ovoce to ale přinese zanedlouho.

Proč se začít otužovat?

Mezi největší výhody otužování patří kladný vliv na celý imunitní systém pomocí stimulace bílých krvinek, které pak také bojují mimo jiné i proti nádorovým buňkám. S menší pravděpodobností se nachladíte, lépe odoláte také angíně nebo chřipce.

Pokud si vás nemoc najde i tak, vypořádáte se s ní rychleji  a její průběh nebude tolik náročný. Pomoci vám může i proti zánětům, alergiím nebo také vysokému krevnímu tlaku. Zlepší se také celkový oběh krve, z čehož se bude radovat vaše srdce a cévy.

Efektem studené vody je i následné uvolnění endorfinů do těla, což je poté patrné na psychickém zdraví, duševní pohodě i rovnováze a kvalitě spánku. Při styku s chladem budete trénovat svou fyzickou i duševní vytrvalost a disciplínu. Snadněji se pak budete pohybovat ve stresových situacích běžného života.

Výhod otužování je nespočet, nezapomínejte však na limity svého zdraví a těla. Bez přípravy může mít vystavení těla extrémnímu chladu i negativa, mezi ně patří možnost podchlazení či dokonce popálení. Otužování se vyhněte také v období menstruace nebo při akutní bolesti zad.

Jak se začít otužovat?

S otužováním začínejte postupně. Při sprchování na závěr použijte studenou vodu, jejíž teplotu budete postupně snižovat. Nepoužívejte ihned ledovou vodu, vaše tělo na to ještě nebude připravené a vy se akorát nachladíte. Ze začátku zůstaňte pod chladnou vodu maximálně dvě minuty, postupně tento interval můžete prodlužovat. Při sprchování studenou vodou se trošku hýbejte. Studená voda nejvíce poslouží ráno, kdy se pomůže vašemu tělu pořádně probudit.

Pokud zvolíte další cestu otužování a budete se koupat, v rybnících, řekách nebo třeba v moři, nezapomeňte se před vkročením do vody zahřát pohybem. Stačí se malinko proběhnout či udělat pár dřepů. Zároveň to však se sportovním výkonem nepřehánějte – chcete své tělo jen trochu rozehřát. Při pobytu venku mějte po celou dobu nasazenou čepici, protože nejvíce tepla uniká právě z oblasti hlavy.

Ve vodě nebuďte příliš dlouho. Poslechněte své tělo a své individuální potřeby a když už se budete cítit nepříjemně, z vody vylezte. Hned poté se osušte suchým ručníkem a oblečte se do teplého a hřejivého oblečení. Snažte se otužovat v něčí přítomnosti, aby vám byla v případě nevolnosti či jiných komplikací pomoc na dosah ruky.

Otužovat se můžete i bez vody – nejpřirozenější je otužovaní vzduchem. Stačí jít každý den na procházku a obléct se lehčeji. Místo tří svetrů si vezměte třeba jen dva. Po celou dobu však buďte v pohybu, teplo vám zajistí právě rozproudění krevního oběhu.

Při otužování nezapomeňte na čepici. Foto: Wikimedia commons / Cortexos

Kromě otužování v jezeře nebo ve sprše můžete zkusit také finskou saunu, která má také pozitivní vliv na imunitu. Ve finských saunách je 70–100°C, což vede k intenzivnímu pocení a odplavení toxinů z těla. Následná chladná voda poté pomáhá obnovit teplotu těla a stimuluje krevní oběh.

Otužování je jedna z aktivit, u kterých platí – čím více lidí, tím více zábavy. Zkuste využít komunitu otužilců ve vašem okolí a jděte se otužovat s nimi. Kromě přátel se vám dostane i mnoho rad od zkušenějších lidí. Takové skupiny můžete najít na Facebooku, některé události publikují i regionální noviny. Tento měsíc se například koupaly skupiny v Mostě i Prostějově.

Související články

Zaručeně zlepší den

„Kdybych to vzdal, nadosmrti bych toho litoval,” říká dobrodruh Šimon Brázda o své 5 000 kilometrů dlouhé pouti napříč USA

Ubývá přirozených dutin, pomozte netopýrům

S novou mapou je zálohování PET lahví v zahraničí hračka

Dominanta Barcelony konečně hotova?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…