Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

5 rad, jak vstoupit do nového roku úspěšně

Další skvělý rok je před námi, vstupte do něj pozitivně. Ilustrační foto: Pexels

Všichni známe pořekadlo jak na Nový rok, tak po celý rok. Do nového roku často vstupujeme s velkými očekáváními… a někdy nám hned po pár týdnech vyhasnou. Jak začít nový rok opravdu úspěšně a držet se té cesty celou dobu?

1. Uzavřete rok 2022

Ideální je už před vánočními svátky v práci, ve své hlavě a doma „uklidit“. Uzavřít všechny rozdělané úkoly, vystavit poslední faktury, stihnout vymést ty nejzaprášenější kouty a užívat si pohody s rodinou a blízkými bez toho, aby na nás někde číhalo nepříjemné překvapení. Ideálně odložte i telefony, tablety a počítače. Žijte přítomností.

Slyšeli jste někdy o vykuřovacím rituálu? Ano, jde o ty různé tanečky a čoudící smotky bylin ve filmech s indiány. Není to ale jen pohádka, vykuřovací rituály opravdu od pravěku slouží k očistě a odvedení všeho špatného. Pokud se vám taková vyhlídka líbí, konec roku je ideálním načasováním, kdy se na to vrhnout a vykročit tak vstříc roku 2023 s čistým štítem.

2. Naplánujte si nadcházející rok

Chcete pořád zhubnout těch pár kilo? Naučit se nový jazyk? Navštívit další zemi? Říkáte si to samé každý rok? Nastavte si reálné cíle. Místo toho, abyste si ihned kupovali permanentku do fitka, kam stejně nebudete chodit, vyberte si cvičení, které se vám zamlouvá a přihlaste se na první lekci. Pokud už reálně budete mít něco v kalendáři rezervované, donutí vás to trochu víc než jen myšlenka, že byste měli jít cvičit. Ta se dá totiž vždycky odložit.

Stejně tak asi není nutné kupovat si hned učebnici španělštiny, na kterou bude sedat prach. Objednejte si rovnou lekce, z těch se jen tak nevyvlíknete. To stejné platí i s návštěvou nové destinace – pokud si nekoupíte letenky hned nebo nevyberete termín, za půl roku už to vezme čas.
Není potřeba si plánovat rok minutu po minutě, ale můžete mít alespoň zběžný plán, kterého se budete během roku držet. Nemá smysl si dávat fádní a nereálné cíle, které nedodržujete už roky. Letos to zkuste jinak.

3. Vzdělávejte se

Možná to bude rovnou součástí vašeho plánu na další rok, ale seberozvoj by neměl ve vašich cílech chybět. Každý den si přečtete nějaká zajímavá fakta, konečně se pustíte do knihy, kterou dlouho odkládáte, koupíte si kurz, který vás naučí něco nového nebo se rozhodnete přihlásit do místního kroužku milovníků čehokoliv. Hlavu je potřeba stále zaměstnávat.

4. Soustřeďte se na spánek a stravu

Nedokopete se do postele před 12? Možná zkuste přemýšlet nad svými večerními návyky. Co takhle vypnout v 8 telefon a televizi? Nebudete za chvilku zralí na kutě? Spánek je jedním z nejdůležitějších aspektů našeho odpočinku, a proto bychom na něj měli dbát. Správné životosprávě pak samozřejmě přispívá i rozmanitý jídelníček. Můžete si ve svém plánu zadat, že každý týden uvaříte nějaké nové výživné jídlo.

Pokud chcete jít ještě dál, podívejte se, co to je mindfulness, a zkuste se naučit žít podle těchto zásad.

5. Čtěte Pozitivní zprávy

Otevřete noviny nebo zapnete zprávy a už na vás padá splín? Doba možná není růžová, ale je důležité si každý den přečíst alespoň něco hezkého. Zůstaňte věrni Pozitivním zprávám a my vám slibujeme, že vám budeme přinášet jen to nejlepší i celý další rok.

Autorský článek Barbary Tesařové

Související články

Z domova

Jak pomáhá AfaSlovník lidem s afázií, ale i jinými poruchami řeči

Inspirace

Český pár pomáhá ghanským ženám díky výrobě organické kosmetiky

Rozhovor

I handicapované děti a dospělí mohou být pohádkovými hrdiny

Inspirace

Sexuální výchova jednoduše přes web

Zaručeně zlepší den

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

McCartney z Beatles se po padesáti letech shledal s ukradenou kytarou

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…