Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

10 tipů na radostné Vánoce v době covidové. Psychologové radí, jak neklesat na mysli

Zdroj ilustračních fotografií: Unsplash

Letos nás čekají Vánoce, jaké nepamatujeme. Odlišné, nejisté, možná posmutnělé. Advent přichází v době, kdy nevíme, jak bude život v Česku vypadat pozítří, natož za měsíc. V době, kdy je omezeno setkávání. V době, kdy jsou takřka veškeré akce v předvánočním čase zrušeny. Naštěstí nikdy nebývá tak zle, jak se na první pohled zdá. A tato situace není výjimkou. Společně s odborníky jsme pro vás sestavili seznam 10 tipů, jak letošní netypické Vánoce nejen přečkat ve zdraví, ale užít si je na maximum.

POZORNOST UPNĚTE K POZITIVNÍM VĚCEM

Spousta věcí je a během vánočních svátků pravděpodobně stále bude zakázána. Ještě víc činností je ale pořád povoleno. Pořád můžete péct vánoční cukroví, zdobit stromeček, připravovat kapra a salát. Pořád můžete balit dárky a koukat na pohádky. Pořád můžete se svými blízkými volat či se vidět online. Pořád můžete sobě i svým blízkým dělat radost. Pořád můžete druhým nachystat překvapení. Pořád můžete vyrazit do přírody, číst knížky, učit se novým věcem. A můžete také spoustu dalších věcí. Zkuste se tedy soustředit na to, co všechno možné je – vytvořte si seznam, klidně si ho napište na volný list papíru, a když vás přepadnout chmury z toho, co všechno nemůžete, připomeňte si, že můžete mnohem víc,“ radí psychoterapeutka Tamara Valešová Kunčarová.

USKROMNĚTE SE

Vánoce znamenají pro naše peněženky často nápor. Značnou část nákladů přitom spolkne jídlo. Dopřejte si proto slavnostní večeři jen na Štědrý den, ne tři dny za sebou. Nakupte pouze to, co zvládnete sníst, a jídlo dobře skladujte, ať nemusíte nic vyhazovat. Domluvte se s přáteli, každý napečte jeden dva druhy cukroví a pak si je povyměňujte. Dárky sami vyrobte a zabalte je do všeho, co už máte doma (skvěle poslouží nejen balicí papíry z loňských let, ale i noviny, staré krabice, látky,…). Anebo dárky vynechte úplně. Kde je vůle, je i cesta.

VYUŽIJTE PŘÍLEŽITOST NAUČIT SE DĚLAT VĚCI JINAK

Do splínu se dá upadnout velmi rychle. Nemůžu se vídat s lidmi, nemůžu se věnovat svým koníčkům. Můžete ale zkusit začít dělat věci jinak. Baví vás společenské hry? Zahrajte si je s přáteli on-line! Jsou zavřené vaše oblíbené restaurace? A už jste zkusili ty největší dobroty uvařit sami? Mnoho kuchařek doplňují i videonávody, díky nimž se kuchařem stane kdokoliv, kdo má k dispozici internet. Chtěli byste si vylepšit svůj byt, ale vůbec nevíte, jak na to? Velkým zdrojem inspirace umí být pinterest.com. Zamyslete se nad vlastními koníčky. Je jasné, že mnoho z nich nemůžete dělat stejně jako dřív, ale zkuste překážky na chvilku odložit a podívejte se na příležitost, jak je můžete dělat jinak,“ motivuje Valešová Kunčarová

NEPŘECEŇUJTE MOC DÁRKŮ

Podepsala se koronakrize na vaší finanční situaci? Není lepší příležitost pozastavit se nad svým přístupem k vánočním dárkům a možná ho přehodnotit. Zvažte je omezit nebo dokonce vynechat úplně. Vánoce jsou přece primárně o úplně jiných hodnotách. „Dětem dárky udělají radost, my dospělí se bez nich snad obejdeme. Je dobré se na tom ovšem domluvit v celé rodině, ať někteří nejsou zklamaní nebo naštvaní. Přinese vám to hned několik zisků – ušetříte čas a snížíte si stres, ušetříte a chováte se tak ekologicky. Není větší příležitosti pro nákup neužitečných věcí, které byste si sami nekoupili, než Vánoce,“ zdůrazňuje psycholog Dalibor Špok.

ZALOŽTE NOVOU TRADICI

Těšíte se každý prosinec na pracovní vánoční večírek, adventní koncerty nebo místní vánoční trhy? Nic z toho letos zřejmě neklapne, zkuste proto vymyslet tradici novou, realizovatelnou i za současných podmínek. Co takhle vánoční výlet v úzkém kruhu rodinném? (Termosky s horkým čajem s sebou!) Nebo pečení cukroví na dálku s kamarádkou, při němž budete ve spojení prostřednictvím videokonference? I kdyby tyto nápady nakonec do dalších Vánoc nepřetrvaly, ty letošní vám zpestří každopádně.

NAJDĚTE SI CHVILKU PRO SEBE A SVÉ POCITY

Zastavit se a být chvilku vědomě sám se sebou je žádoucí i ve standardním běhu života, natož pak v současné době. „Přemýšlejte o tom, co vnitřně cítíte a co potřebujete udělat, aby vám bylo dobře. Jde o vědomé zpomalování a vypínání vnějšího světa. Čím více svět kolem šílí, tím více se spojte se svým vnitřním já a ptejte se, co je pro vás dobré. Vánoce jsou dobrou příležitostí k vnitřnímu usebrání a uvědomování si hlubších hodnot,“ doporučuje koučka Janka Chudlíková.

POMOZTE DOBRÉ VĚCI

Data každoročně potvrzují, že během Vánoc jsou lidé štědřejší a častěji podporují různé sbírky a neziskové organizace. Letos je situace složitější, nicméně pokud to zrovna vám situace dovoluje, najděte si projekt, který je vám sympatický, a věnujte mu pár korun. Nepochybně vám to zlepší den, možná si také uvědomíte, že se vlastně nemáte tak špatně. Laskavost navíc plodí další laskavost. „Je vědecky potvrzeno, že je laskavost nakažlivá. Kdykoli konáme dobré skutky, nebo jen rozdáváme úsměvy, vždy se vedle vás najde někdo, koho svým chováním můžete inspirovat,“ uvádí ředitel Nadace Karla Janečka Tomáš Řemínek.

NAKUPUJTE S ROZVAHOU

Současná situace je bezesporu nesnadná, je ale fajn si uvědomit, že do jisté míry ji máme ve svých rukou. Využijte ji jako příležitost zamyslet se, kde nakupujete vánoční dárky nebo potraviny! Letos je obzvlášť žádoucí pořídit Ježíška v tuzemsku. „Nákupem od českého tvůrce šíříte až trojnásobnou radost – mezi obdarovaného, tvůrce i zprostředkovatele,“ vysvětluje jedna ze spoluzakladatelek projektu Darujeme české Vánoce Hana Šormová. Pomůžete tak české ekonomice, a tedy i sami sobě. A pokud máte ve městě obchod, o který byste neradi přišli, podpořte předvánočním nákupem právě ten.

NAORDINUJTE SI INFORMAČNÍ PŮST

Neustálý přísun informací může být skvělá věc – ve vteřině víme o všem, co se stane kdekoliv na světě. Přílišný přísun informací nám ale přestává být ku prospěchu, když nám dlouhodobě zajišťuje nepříjemné stavy, třeba úzkosti, strach či smutek. Zkuste si naordinovat informační půst a během svátků se od informací úplně odstřihnout. Pokud to pro vás není možné nebo je vám taková představa příliš nepříjemná, zkuste sledování zpráv a nových informací alespoň omezit. Stanovte si přesný čas během dne, kdy se budete čtení nebo sledování novinek věnovat. Je jedno, kdy to bude, důležité je si vymezený čas skutečně pohlídat. Nastavte si klidně budík, a to na 10 až 20 minut. Po uplynutí času pak přísun novinek nekompromisně vypněte. Věřte, že to nejdůležitější jste se už dozvěděli – pokračování zase zítra,“ radí psychoterapeutka Tamara Valešová Kunčarová.

BUĎTE AKTIVNÍ, DOBŘE JEZTE, ODPOČÍVEJTE A OMEZTE ALKOHOL

Jednoduše řečeno – nezapomínejte na své fyzické ani duševní zdraví.

Související články

Zaručeně zlepší den

„Kufřík je pro děti kotvou a ujištěním o tom, že byly vždy milované“, říká zakladatelka Života v kufříku Martina Wojtylová Opava

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Kotníkové boty – univerzální obuv na každou příležitost. Jaké si vybrat?

Zatočte s česnekovým dechem. Pomůže bílý jogurt

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…