Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kniha Rok dobrých zpráv Martina Smatany vykouzlí úsměv na tváři

Archiv Martina Smatany

Vizuálně krásná kniha Rok dobrých zpráv Martina Smatany odhaluje dobro kolem nás. Oceňovaný slovenský animátor vybírá inspirativní zprávy ze světa a ztvárňuje je do originálně ilustrovaných příběhů. Díky úspěchu vznikly už dvě pokračování, nejnovější kniha vyšla letos v listopadu.

Každý příběh je unikátní

Martin Smatana začal ilustrace dobrých zpráv vytvářet v březnu 2020. Tedy v době, kdy byly kvůli covidu všichni izolovaní doma. Aby se ilustrátor rozptýlil a nepropadl negativním náladám, vyhledával pozitivní zprávy z celého světa. Každý týden vybral jednu z nich a vytvořil k ní obrázek. K příběhu si vymyslel postavičky a scenérie, které zpracovával do trojrozměrné ilustrace pomocí zbytků látek, stužek, vlny či plsti. Tu pak vyfotil a připojil text. 

Jeden obrázek vytvářel zhruba 5 dnů, podle jeho slov bylo nejtěžší najít tu vhodnou zprávu. Obrázky pak sdílel mezi své přátele, rodinu a zveřejňoval je na sociálních sítích. Autor říká, že ho vždy potěší, když lidem díky své tvorbě zlepší náladu. Nebo když si díky ilustrovaným příběhům uvědomí, že i v náročných obdobích se najdou pozitivní věci a že dobrý skutek může udělat každý z nás.

Zdroj: Archiv Martina Smatany

52 příběhů v knižním vydání

Díky nabídce nakladatelství Monokel vznikla z ilustrovaných zpráv vizuálně i obsahově působivá kniha. Najdete v ní 52 ilustrovaných příběhů pro každý týden roku, které vám spolehlivě vyčarují úsměv na tváři. Každý obrázek doplňuje krátký text o jedné či dvou větách. Na konci knihy je QR kód, pomocí kterého zájemci najdou původní zdroje zpráv. Díky čtenářskému ohlasu vznikly už dvě pokračování. Knihy vyšly také v zahraničí, konkrétně ve Spojených státech, Velké Británii, Německu a v Jižní Koreji.

A jaký příběh nejvíc zasáhl samotného autora? „Z nejnovější knihy je to například zpráva o 84 letém válečném veteránovi z Taiwanu, který když se dozvěděl, že jeho rodná čtvrť bude srovnaná se zemí, pomaloval všechny domy veselými barvami. Díky tomu se čtvrť stala kulturním dědictvím a nebylo možné ji zbourat. Dnes se jmenuje Rainbow Village,“ popisuje Smatana. „Nebo pokud chcete poslat dopis či pohled na Island na nějakou odlehlou samotu, stačí na obálku nakreslit mapku. Pošťák podle ní najde příjemce a doručí ji,“ doplňuje další příběh. 

Do budoucna by Martin Smatana rád spolupracoval s některým z evropských měst a uspořádal výstavu dobrých zpráv ve veřejném prostoru. Ilustrace z prvních dvou knih se už objevily na billboardech a výstavních panelech v Čechách i na Slovensku. Díky spolupráci se slovenským velvyslanectvím v Turecku se výstava brzy dostane i do Ankary a Istanbulu.

Článek vznikl ve spolupráci s organizací Purple Foundation, která podpořila činnost Pozitivních zpráv částkou 50 000 Kč, které tímto děkujeme, že nás podporují v šíření dobrých zpráv.

Související články

Zaručeně zlepší den

Starý cestopis objevený po více než tisíci letech byl přeložený do češtiny

Po více než 150 letech se v hlavním městě Nového Zélandu vylíhli ptáci kivi

Čeští vědci vyvinuli jedinečný přístroj ke zkoumání sluchu

Pět tipů o hnojení, se kterými dosáhnete na vaší zahrádce úžasných výsledků

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…