Odlišná sexuální preference nemusí být předpokladem delikventního chování – obzvlášť, když do hry vstoupí prevence. Právě tu má nyní zajišťovat nový projekt Národního ústavu duševního zdraví.
Navzdory všeobecně panujícímu přesvědčení, že většinu sexuálních deliktů páchají lidé s parafilní preferencí, jako je například pedofilie nebo patologická sexuální agrese, současná data tento předpoklad nepotvrzují. Přesto, že je lidí s odlišnou sexuální orientací v populaci nezanedbatelné množství, většina z nich se protiprávního sexuálního násilí zřejmě nikdy nedopustí. S vhodně zvolenou a správně načasovanou terapií se pak toto riziko může ještě snížit. A právě s cílem pomoci lidem s parafilií, aby se se svou sexualitou snáze vyrovnali, nyní vznikl program Parafilik.
Nový projekt pod taktovkou Národního ústavu duševního zdraví má nabídnout anonymní poradenství a terapii pro sebeidentifikující parafiliky, tedy pro takové jedince, kteří si svou odlišnou preferenci uvědomují a připouští. Poskytované služby mají snížit pravděpodobnost sexuální delikvence a zlepšit každodenní život a psychické zdraví osob, kteří se s parafilní sexualitou vypořádávají. Projekt je unikátní tím, že se na rozdíl od ostatních podobně zaměřených programů nezbývá péčí o oběti či restrikcí delikventů, ale soustředí na intervenci ještě před tím, než k sexuálnímu deliktu dojde. Český tým z Národního ústavu duševní zdraví se inspiroval v zahraničí, kde podobné programy úspěšně fungují.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp
Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…