Zvířata v pohodě. Nová kampaň pražské zoo bude zvířata bavit

Zdroj fotografií: Zoo Praha

Umělý sníh, potrava zamrzlá v ledu nebo torpédo pro simulaci pohybu plovoucí kořisti. Nejen na lední medvědy v pražské zoo čeká řada podobných vychytávek a zpestření v rámci kampaně s názvem Zvířata v pohodě. Cílem chovatelů je zvířata zabavit a prostřednictvím hry a objevování stimulovat jejich přirozené chování. K povzbuzení jejich fyzické i mentální aktivity slouží takzvaný enrichment.

„Pro celkovou pohodu zvířat je enrichment velmi důležitý, mnohdy zásadní. Pro některé druhy může být dostačujícím enrichmentem již samotná existence sociální skupiny; jindy pomůže vizuální kontakt se zvířaty v sousedství či přítomnost návštěvníků. Řada jedinců však uvítá větší míru rozptýlení a podnětů, a právě na ty se soustředíme nejvíce,“ vysvětlila specialistka na pohodu zvířat a enrichment Markéta Lavická.

„Pro každý měsíc jsme zvolili jedno ústřední téma, kterému uzpůsobíme také program v areálu. Návštěvníci tak uvidí třeba to, jak si zvířata užívají vodní radovánky, co všechno jim lze připravit z požárních hadic či jak lze enrichmentem podpořit péči o zvířecí tělo,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Výrobu některých enrichmentových prvků si návštěvníci budou moci dokonce sami vyzkoušet na víkendových workshopech, na které navážou i tematické přednášky.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Autor článku

Anna Silná