Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zpátky do minulosti. Na cestu po republice vyrazil unikátní vlak

Zdroj fotografií: Kateřina Adamusová, ČSoL

Putovní muzeum Legiovlak už šest let připomíná zásadní historické zásluhy československých legionářů. Letos vlak objede republiku naposledy, od května do listopadu jej zájemci mohou navštívit na celkem osmadvaceti zastávkách.

Vlak je součástí projektu Legie 100, který slaví sté výročí návratu legionářů z první světové války. Věrná kopie legionářského vlaku z let 1918 až 1920 má celkem čtrnáct vagónů, ve kterých si návštěvníci prohlédnou plukovní prodejnu či polní poštu. Nebude chybět ani ubytovací, obrněný nebo velitelský oddíl. K prohlídkám muzeum pořádá doprovodný program v podobě přednášek a představení.

Poslední zastávkou šestiletého putování vlaku bude listopadové oficiální ukončení projektu Legie 100. „Největší akcí letošního roku bude parní jízda Prahou, následný pochod městem a pietní akce u pomníku Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí,“ prozradil tiskový mluvčí projektu Miloš Borovička. Vstupné do muzea je dobrovolné, projekt financuje ministerstvo obrany a resort dopravy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Napůl robot, napůl člověk. Chytrý oblek zvyší efektivitu práce

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.