Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zpátky do minulosti. Na cestu po republice vyrazil unikátní vlak

Zdroj fotografií: Kateřina Adamusová, ČSoL

Putovní muzeum Legiovlak už šest let připomíná zásadní historické zásluhy československých legionářů. Letos vlak objede republiku naposledy, od května do listopadu jej zájemci mohou navštívit na celkem osmadvaceti zastávkách.

Vlak je součástí projektu Legie 100, který slaví sté výročí návratu legionářů z první světové války. Věrná kopie legionářského vlaku z let 1918 až 1920 má celkem čtrnáct vagónů, ve kterých si návštěvníci prohlédnou plukovní prodejnu či polní poštu. Nebude chybět ani ubytovací, obrněný nebo velitelský oddíl. K prohlídkám muzeum pořádá doprovodný program v podobě přednášek a představení.

Poslední zastávkou šestiletého putování vlaku bude listopadové oficiální ukončení projektu Legie 100. „Největší akcí letošního roku bude parní jízda Prahou, následný pochod městem a pietní akce u pomníku Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí,“ prozradil tiskový mluvčí projektu Miloš Borovička. Vstupné do muzea je dobrovolné, projekt financuje ministerstvo obrany a resort dopravy.

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…