Kromě roušek je v současnosti také velká poptávka po dezinfekčních gelech, které jsou často vyprodané. Zaměstnanci zlínské Univerzity Tomáše Bati proto začali vařit vlastní. Antibakteriální gel škola používá nejen pro vlastní potřebu, ale daruje ho i potřebným. Pomohla tak například Domovu pro seniory Burešov, Českému červenému kříži i Krajské hygienické stanici ve Zlíně.
„Darovali jsme dezinfekční gely, které si univerzita sama vyrábí a které jsou zdravotně certifikované. Chceme takto alespoň trochu pomoci a snížit riziko pro tu nejohroženější skupinu obyvatel“, uvedl rektor univerzity Vladimír Sedlařík. Tamní odborníci jsou schopni denně uvařit 360 až 500 litrů gelu.
Hlavní složkou přípravku je líh. Dále je v něm obsaženo malé množství demineralizované vody, látka, způsobující gelovou konzistenci výrobku, konzervant a glycerin, který zabraňuje vysoušení pokožky. Účinnost gelu je téměř stoprocentní. „Spolehlivě ničí bakterie, viry i plísně a je možné jej používat pro běžnou dezinfekci rukou i k profesionálním účelům ve zdravotnictví,“ doplnil Tomáš Sáha z Univerzity Tomáše Bati. Výrobu dezinfekčního gelu má zlínská univerzita zaregistrovanou na ministerstvu zdravotnictví od roku 2009.
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…