Zlínská univerzita vyrábí vlastní desinfekční gel. Daruje ho seniorům i zdravotníkům

Zdroj fotografií: UTB Zlín

Kromě roušek je v současnosti také velká poptávka po dezinfekčních gelech, které jsou často vyprodané. Zaměstnanci zlínské Univerzity Tomáše Bati proto začali vařit vlastní. Antibakteriální gel škola používá nejen pro vlastní potřebu, ale daruje ho i potřebným. Pomohla tak například Domovu pro seniory Burešov, Českému červenému kříži i Krajské hygienické stanici ve Zlíně.

„Darovali jsme dezinfekční gely, které si univerzita sama vyrábí a které jsou zdravotně certifikované. Chceme takto alespoň trochu pomoci a snížit riziko pro tu nejohroženější skupinu obyvatel“, uvedl rektor univerzity Vladimír Sedlařík. Tamní odborníci jsou schopni denně uvařit 360 až 500 litrů gelu.

Hlavní složkou přípravku je líh. Dále je v něm obsaženo malé množství demineralizované vody, látka, způsobující gelovou konzistenci výrobku, konzervant a glycerin, který zabraňuje vysoušení pokožky. Účinnost gelu je téměř stoprocentní. „Spolehlivě ničí bakterie, viry i plísně a je možné jej používat pro běžnou dezinfekci rukou i k profesionálním účelům ve zdravotnictví,“ doplnil Tomáš Sáha z Univerzity Tomáše Bati. Výrobu dezinfekčního gelu má zlínská univerzita zaregistrovanou na ministerstvu zdravotnictví od roku 2009. 

Související články

Byznys

Pražští prvňáčci dostanou balíčky školních potřeb zdarma

Inspirace

V Americe začal fungovat charitativní prodejní automat

Inspirace

Ve zlínském útulku je možné virtuálně adoptovat psíka

Inspirace

Boudařka z Krkonoš nabídla matkám samoživitelkám pobyt zdarma

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Kriticky ohrožení ptáci zahnízdili na moravských mokřadech

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura