Systém zálohování PET lahví a plechovek má odstartovat až za dva roky, už teď je ale v Česku možnost vracení zavedená v šesti prodejnách Lidl a Kaufland. Lidé v nich během tří měsíců odevzdali více než 260 tisíc obalů, za odměnu dostali slevové kupony. Zálohové automaty budou společnosti instalovat i do dalších prodejen. Cílem je zjistit více informací a vylepšit tak celý systém zálohování předtím, než bude do praxe zavedený celoplošně, říká Ministerstvo životního prostředí.
„Pilotní testování potvrdilo, co jako maloobchodníci pozorujeme už delší dobu – že je mezi zákazníky vysoká poptávka po rozšíření zálohového sytému ze skleněných lahví i na další jednorázové obaly. Vedle toho jsme ale získali celou řadu dalších cenných dat o tom, jak systém funguje v praxi a jak ho nastavit tak, aby byl maximálně efektivní pro všechny,“ popisuje tisková mluvčí společnosti Kaufland Renata Maierl.
Hlavní složkou úspěšného systému zálohování PET lahví a plechovek je podle výsledků pilotního testování správná logistika. Zákazníci většinou odevzdají maximálně 12 obalů naráz, čímž odpadají obavy, že by mohlo být překážkou skladování obalů doma. Slevový kupón za vrácené obaly uplatnilo jen 25 % zákazníků, což ukazuje, že motivace jsou nejenom finanční, ale i etické.
„Ze zákaznické ankety jsme zjistili, že většina lidí vrací nápojové obaly proto, že považují zálohový systém z hlediska cirkularity důležitý, slevový kupón pro ně není zásadní. Spuštění pilotního projektu mělo smysl i vzhledem k tomu, že se nyní připravuje právní rámec zálohového systému. Do probíhajícího dialogu s Ministerstvem životního prostředí a dalšími stakeholdery tak můžeme přispět konkrétními zjištěními a daty a napomoci tak k vytvoření optimálního a funkčního systému,“ vysvětluje tiskový mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.
Zálohový systém pronikne do dalších prodejen, kromě Prahy, Brna, Plzně, Olomouce a Šternberku přibyde i v Karlových Varech, Ústí nad Labem, Zlíně, Pardubicích. Podle vrchního ředitele sekce ochrany životního prostředí Ministerstva životního prostředí Davida Surého je pilotní zálohování vítaným zdrojem informací pro úpravu zákona. Paragrafové znění plánuje ministerstvo připravit do konce letošního roku.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…