Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ministerstvo životního prostředí představilo pravidla pro zálohování PET lahví a plechovek, platit budou od roku 2025

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) představilo teze legislativní úpravy pro zálohování PET lahví a plechovek. V paragrafovém znění chce změnu zákona přestavit do konce letošního roku. Systém zálohování by měl začít fungovat v polovině roku 2025. Ministerstvo chce také podpořit projekty, které se zabývají recyklací odpadů.

Zákazníci budou s PET lahvemi nebo plechovkami zacházet podobně jako dnes se zálohovaným sklem. Při nákupu zaplatí zálohou, která bude stejná jak pro lahve, tak pro plechovky. Její přesná cena bude určená vyhláškou k zákonu, návrh počítá s výší 4-5 korun. Při vracení nápojových obalů nebude nutné je nijak vymývat, důležité je, že se vrátí včetně etikety, nezdeformované a nesešlápnuté, aby šlo naskenovat jejich unikátní EAN kód,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík.

Mezi pravidla, které MŽP představilo, patří například to, že místa odebírající zálohované obaly budou jasně určitelná a spotřebitelé budou mít k zálohovaným obalům jasné a srozumitelné informace. Povinnost zavést místo pro vrácení PET a kovových obalů bude platit pro obchodníky v prodejnách nad 50 metrů čtverečních. Zálohované obaly budou muset vykupovat i online prodejci.

Za nedodržení plánuje ministerstvo velké sankce

Samotné zálohované obaly budou jasně označené a na celý systém bude dohlížet operátor, který poskytne zapojeným subjektům a státní správě veškeré potřebné informace. Ministerstvo také varuje, že za neplnění povinností bude pokuta, která bude natolik vysoká, aby k dodržování pravidel dostatečně motivovala.

Ministerstvo od zálohování očekává zvýšení počtu kusů lahví a plechovek, které se dostanou k recyklaci, a to až na číslo 2,5 miliónu. Podle Hladíka je jedním z hlavních důvodů zavedení zálohování snížení volně pohozeného odpadu v přírodě. „Zkušenosti ze Slovenska ukazují, že po zavedení zálohového systému došlo k výraznému omezení výskytu pohozených obalů od nápojů v přírodě. Když sečtu všechny benefity zavedení zálohového systému je jasné, že tím prospějeme zejména našim dětem, nastupující generaci,“ doplňuje Hladík.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…