Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Životní spokojenost přichází s věkem. Jedním z klíčů je nelámat si hlavu názorem druhých

Ilustrační foto: Freepik

V kolika letech jste se začali cítit komfortně a přestali řešit, co si o vás ostatní myslí? Britové se v anketě shodli, že tento vytoužený stav přichází ve 46 letech. Spokojenosti se svým vzhledem dosáhli uprostřed čtvrté dekády života, naplnění kariérních cílů pak na počátku té páté.

Pokud se vám blíží padesátka, začínají vaše nejspokojenější a nejsebejistější roky. Alespoň to tvrdí výsledky ankety, do které obuvní značka Hotter zapojila dva tisíce Britů starších 55 let. Vyplynulo z ní, že muže začal těšit jejich vzhled ve 34 letech a ženy až po 36. narozeninách. Se svou kariérou začali být respondenti spokojeni ve čtyřiceti, o dva roky poté se pak začali cítit dobře ve své vlastní kůži. Odvahy se ozvat a obhájit si svůj názor dosáhli muži ve čtyřiceti letech a ženy o pět roků později. Nejdéle Britům trvalo, než dosáhli pocitu finančního zabezpečení – dočkali se až na prahu padesátky.

Pro hodně lidí je touha zapadnout, nedělat vlny a jít s davem jen nedostatkem sebevědomí, které nabydou až později v životě,“ říká Victoria Betts ze společnosti Hotter. Díky tomu, že mohou být bez ústupků a kompromisů sami sebou, se 72 procent dotazovaných Britů cítí být více naplněných. „Život tě vede cestou, na které je potřeba se naučit vážit si sama sebe na základě toho, kým jsi, a ne pro to, čeho jsi dosáhla materiálně,“ říká jedna z respondentek Clare Odia. Mezi nejzásadnější body zlomu v pocitu osobního pohodlí patřilo rodičovství, které zmínil každý třetí respondent. Čtvrtina pak uvedla získání řidičského průkazu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové dalekohledy mají zaznamenat mimozemský život

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Ekologicky šetrná plastová židle z Česka nadchla na mezinárodní soutěži Green Concept Award

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…