Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zippyho kamarádi učí děti na Slovensku vyjadřovat emoce

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Zippy je kobylka, která se kamarádí se skupinou dětí. Program je určený pro děti ve věku pět až sedm let a jeho cílem je naučit děti lépe chápat a vyjadřovat emoce. Znalosti a dovednosti, které si děti z programu odnesou, by jim měly usnadnit budoucí život v kolektivu i vyrovnávání se s problémy v dospívání a dospělosti. Již od roku 2013 ho na Slovensku zaštiťuje Liga za duševní zdraví.

Zippyho kamarádi si dávají za cíl naučit děti mnohem lépe interagovat v sociálních situacích. Kromě vyjadřování emocí je učí i to, jak zvládat problematické a zátěžové situace, vycházet s rodičemi, sourozenci i kamarády. Program vytvořila britská organizace Partnership for Children a do dneška jím prošlo asi milion dětí z třiceti zemí světa. Výsledkem by mělo být děti naučit, že oni samo jsou aktivními činiteli dění okolo sebe.

Program trvá asi rok a děti se věnují tématům, jako jsou pocity, komunikace, vztahy, řešení konfliktů i vypořádání se se změnou a ztrátou. Jednotlivé hry a aktivity jsou koncipované tak, aby si dítě zvyklo čelit problémům a zároveň bylo schopné spolupráce, solidarity, empatie či tolerance. Důležitým mezníkem je, aby si dítě uvědomilo, že je jen v jeho rukou, jaký přístup si ke zvládnutí situace zvolí. Dle psychologů je přijetí zodpovědnosti právě jedním ze základních kamenů šťastného a spokojeného života v dospělosti.

V České republice se zatím program nekoná, ale již proběhlo školení učitelů a metodika k programu byla přeložena do češtiny. V budoucnosti jsou tedy v plánu i první programy pro děti v Česku.

Související články

Z domova

Tísňomat učí děti řešit krizové situace

Z domova

Děti mají v oblibě tělocvik, nejradši by byly zvěrolékaři

Inspirace

Gestikulování napomáhá rozvoji kreativního myšlení u dětí

Inspirace

Bilinguálnost udržuje mozek v kondici

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.