Naše Země je velice inteligentní planeta. Za posledních 3,7 miliardy let prošlo zemské klima mnoha drastickými změnami, přesto život nepřestal existovat. Vědci z Massachusettského technologického institutu nyní ve studii potvrdili, že má planeta Země unikátní mechanismus, který udržuje globální teploty ve stabilním a obyvatelném rozmezí, uvedl server Earth.
Podle odborníků je to způsobeno pomalým, ale stálým zvětráváním silikátových hornin, což má za následek přitahování oxidu uhličitého z atmosféry do usazenin v oceánech. Trvalá obyvatelnost Země ukazuje na určitou vnitřně sjednocenou geologickou kontrolu nad extrémními teplotními výkyvy.
Jak toto tvrzení vědci ověřili? Zkoumali data týkající se globálních teplotních výkyvů v historii. Pracovali s řadou globálních teplotních záznamů, počínaje chemickým složením starověkých mořských fosilií a lastur, stejně jako se zachovalými antarktickými ledovými jádry. Odborníci analyzovali data za posledních 66 milionů let. Bez stabilizačního mechanismu by mělo kolísání globální teploty postupně narůstat v čase. Studie odhalila, že výkyvy nerostly vždy, což naznačuje, že funguje jakýsi stabilizační mechanismus, který brání tomu, aby teploty vystřelily do extrémních hodnot.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Science Advances
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty
Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…