Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Život na Zemi může mít mimozemský původ

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Pátrání po původu života na Zemi zaměstnává vědce dlouhou dobu. V současnosti existují dva scénáře o možném původu života: prvním je vytvoření aminokyselinových řetězců, které jsou stavebními kameny života na Zemi, proti tomu stojí druhá možnost, kterou je příchod života na Zemi z vesmíru, uvedl server Earth a Physical Chemistry A.

Tým výzkumníků pod záštitou univerzit ve francouzském Lyonu a  rakouském Innsbrucku našel důkazy, které podporují druhý scénář. Vědci zkoumali nejmenší vyskytující se aminokyselinu, glycin, což je molekula, která byla v posledních letech opakovaně nalezena ve vesmíru. Odborníci objevili, že malé shluky molekul glycinu vykazují polymeraci po vstupu energie, což vede k reakci uvnitř shluku těchto molekul, přičemž dvě aminokyseliny se stávají dipeptidem a molekulou vody. Kromě toho vědci také prokázali možnou reakci dipeptidu s tripeptidem v klastru. „Naše studie vrhá světlo na méně pravděpodobný nemolekulární scénář tvorby aminokyselinových řetězců v extrémních podmínkách vesmíru,“ vysvětlil spoluautor studie Michel Farizon, odborník na fyziku, nanotechnologie a nanosystémy z univerzity v Lyonu.

Tato zjištění poskytují důkaz, že první krok ke vzniku života mohl ve skutečnosti nastat v drsných podmínkách vesmíru. „Studie je důležitým milníkem na cestě k pochopení původu života. Výsledky poslouží jako základ pro další výzkum v této oblasti,“ uzavřeli autoři.

Související články

Zaručeně zlepší den

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Krásná podívaná na polární září v Česku i z vesmíru

Místo těžby uhlí udržitelné pěstování, na Karvinsku vyroste nový komplex

Proč prase dělá česky „ chro“ a anglicky „oink“ aneb jak se zvířecí mluva liší v různých jazycích

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…