Pátrání po původu života na Zemi zaměstnává vědce dlouhou dobu. V současnosti existují dva scénáře o možném původu života: prvním je vytvoření aminokyselinových řetězců, které jsou stavebními kameny života na Zemi, proti tomu stojí druhá možnost, kterou je příchod života na Zemi z vesmíru, uvedl server Earth a Physical Chemistry A.
Tým výzkumníků pod záštitou univerzit ve francouzském Lyonu a rakouském Innsbrucku našel důkazy, které podporují druhý scénář. Vědci zkoumali nejmenší vyskytující se aminokyselinu, glycin, což je molekula, která byla v posledních letech opakovaně nalezena ve vesmíru. Odborníci objevili, že malé shluky molekul glycinu vykazují polymeraci po vstupu energie, což vede k reakci uvnitř shluku těchto molekul, přičemž dvě aminokyseliny se stávají dipeptidem a molekulou vody. Kromě toho vědci také prokázali možnou reakci dipeptidu s tripeptidem v klastru. „Naše studie vrhá světlo na méně pravděpodobný nemolekulární scénář tvorby aminokyselinových řetězců v extrémních podmínkách vesmíru,“ vysvětlil spoluautor studie Michel Farizon, odborník na fyziku, nanotechnologie a nanosystémy z univerzity v Lyonu.
Tato zjištění poskytují důkaz, že první krok ke vzniku života mohl ve skutečnosti nastat v drsných podmínkách vesmíru. „Studie je důležitým milníkem na cestě k pochopení původu života. Výsledky poslouží jako základ pro další výzkum v této oblasti,“ uzavřeli autoři.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti
Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…