Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zelených střech v Česku přibývá. Šetří peníze i planetu

Vertikální zahrada na přístavbě administrativního objektu Kanceláře veřejného ochránce práv v Brně. Zdroj fotografie: Radim Hájek

Zadržování dešťové vody, tepelné úspory, odhlučnění a podpora biodiverzity. Zelené střechy mají kromě hezkého vzhledu mnoho dalších výhod a v Česku jich stále přibývá. V roce 2019 se u nás rozkládaly na 1,58 milionech metrů čtverečních.

Zelené střechy jsou vhodné pro jakýkoliv typ stavby. Zdroj: zelenestrechy.info

Od roku 2015 se v Česku rozloha zelených střech podle dat Svazu zakládání a údržby zeleně více než zdvojnásobila, přičemž jen v loňském roce přibylo 256 tisíc metrů čtverečních nových zelených střech. Podle Josefa Zapletala, který se realizaci zelených střech věnuje, se v poslední době zákazníci také čím dál častěji soustředí nejen na cenu, ale také na možnosti řešení a využití.

Přestože zatím stále převažují zelené střechy na novostavbách, jež si obvykle objednávají soukromníci, přibývá i veřejných zakázek, kdy se zeleň nejčastěji dává na střechy škol, nemocnic, úřadů či bytových domů. „Naším snem jsou zelené střechy na kilometrech čtverečních spedičních firem rozesetých po celé republice,“ dodal Zapletal.

Rozloha zelených střech se v Česku za posledních pět let více než zdvojnásobila. Zdroj: zelenestrechy.info

Zeleň na střeše zadržuje vodu i oxid uhličitý

Kromě zkrášlení jindy obyčejné střechy nabízí zeleň řadu výhod, a to jak pro majitele domů, tak pro životní prostředí. Rostliny přirozeně zadržují vodu a díky své tepelné izolační funkci snižují náklady na ochlazování a vytápění budov. Především ve městech pak lidé ocení také snížení prašnosti a zadržování škodlivých látek.

Z pohledu adaptace měst na změnu klimatu jsou zelené střechy jedinečným opatřením, které lze na rozdíl od jiných realizovat bez ohledu na dostupnost nezastavěných prostranství,“ uvedla ředitelka Svazu zakládání a údržby zeleně Jana Šimečková.

Bytový dům Zelená Libuš v Praze. Zdroj fotografie: Jiří Šebek

V souvislosti s rostoucí oblibou trendu pak pořádá Odborná sekce Zelené střechy při Svazu zakládání a údržby zeleně každoročně soutěž o Zelenou střechu roku. Mezi hlavními kritérii letošního ročníku byl již tradičně přínos pro životní prostředí, udržitelnost projektů nebo inovativnost řešení.

Letos porota ocenila například střechu Paláce Špork v historickém centru Prahy či polyfunkční budovu ve Vizovicích, jež dříve fungovala jako český pavilon na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně. „Teď slouží jako administrativní a výstavní centrum a zahrada na střeše jako klidová a prezentační zóna firmy,“ dodal předseda poroty Samuel Burian.

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…