Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Že nám koronavirus nedá spát? Kdepak! Podle vědců sníme déle

Ilustrační foto: Freepik

Pandemie neobrátila vzhůru nohama jen naše životy, ale také spánkový režim, a to blíže k přirozenému nastavení těla. Prodloužil se především spánek těch, kteří díky práci a škole z domova nemusejí vstávat v době, kdy se jejich tělo ještě nezregenerovalo.

Poskytovatelé energií hlásí, že byla během pandemie ranní špička o hodinu později. To znamená, že pokud necháte lidi spát déle, tak spát budou,“ řekl Hans-Guenter Weess z Německé společnosti pro výzkum spánku a spánkové medicíny agentuře DPA. Tato situace vyhovuje hlavně mladým lidem na středních školách a univerzitách, jejichž režim je často posunutý, takže se později unaví, ale déle spí, což jim dojíždění neumožňovalo.

Přestože se lidé více vyspali, promítala se pandemie do jejich snů. Výsledky studií z loňského roku naznačují, že se nám mnohem více zdálo o nechtěných objetích, ztracených pasech, uzavřených hranicích a přeplněných místech. Podle Helsinské univerzity, která se dotazovala stovek dobrovolníků, se třetina snů pandemie přímo dotýkala. Výzkum amerických vědců pak udává, že mělo v tomto období horší sny patnáct procent lidí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …