Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Že nám koronavirus nedá spát? Kdepak! Podle vědců sníme déle

Ilustrační foto: Freepik

Pandemie neobrátila vzhůru nohama jen naše životy, ale také spánkový režim, a to blíže k přirozenému nastavení těla. Prodloužil se především spánek těch, kteří díky práci a škole z domova nemusejí vstávat v době, kdy se jejich tělo ještě nezregenerovalo.

Poskytovatelé energií hlásí, že byla během pandemie ranní špička o hodinu později. To znamená, že pokud necháte lidi spát déle, tak spát budou,“ řekl Hans-Guenter Weess z Německé společnosti pro výzkum spánku a spánkové medicíny agentuře DPA. Tato situace vyhovuje hlavně mladým lidem na středních školách a univerzitách, jejichž režim je často posunutý, takže se později unaví, ale déle spí, což jim dojíždění neumožňovalo.

Přestože se lidé více vyspali, promítala se pandemie do jejich snů. Výsledky studií z loňského roku naznačují, že se nám mnohem více zdálo o nechtěných objetích, ztracených pasech, uzavřených hranicích a přeplněných místech. Podle Helsinské univerzity, která se dotazovala stovek dobrovolníků, se třetina snů pandemie přímo dotýkala. Výzkum amerických vědců pak udává, že mělo v tomto období horší sny patnáct procent lidí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…