Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zázrak jménem matcha. Jaké má tento čaj zdravotní benefity?

Ilustrační foto: Depositphotos

Nápoje připravované ze sytě zeleného prášku dnes vídáme v nabídce mnohých kaváren. Ochutnat můžete matcha latte, matcha cappuccino nebo matcha zákusky. Matcha je však mnohem více než novodobý trend. Často se o něm mluví jako o zázračném čaji na hubnutí, to je však jen jeden z jeho zdravotních benefitů.

Matcha tea je speciální japonský zelený čaj, který má za sebou již tisíciletou tradici. Západní svět ho objevil teprve nedávno. Pokud jste jeho sílu ještě nezkoušeli, možná byste měli zvážit, zda si šálek matcha čaje čas od času nedopřát.

Už od počátků jeho užívání se čaj matcha používal jako zázračný elixír k léčbě teploty, otoků a dalších příznaků nemocí. Dnes víme o jeho úžasných zdravotních účincích i díky vědeckým výzkumům.

Matcha je zajímavá také kvůli zvláštní formě sběru. Asi čtyři dny před sklizní jsou celé čajové plantáže zastíněné plachtou, aby na rostlinky nesvítilo téměř žádné přirozené světlo. V listech se tak zvýší množství chlorofylu. Poté se ručně sbírají ty nejlepší lístky. Čaj se nakonec namele na žulových mlecích kamenech.

Proč pít čaj matcha a jaké jsou jeho účinky?

Prospívá našemu tělu

Může být pití matcha čaje opravdu prospěšné pro naše zdraví? Studie naznačují, že ano. Zkoumal se například vliv tohoto zeleného čaje na zdraví jater a ukázalo se, že jeho pravidelná konzumace snižuje nebezpeční jaterního onemocnění.

Některé z výzkumů přicházejí na to, že by matcha mohla být úspěšná také při prevenci rakoviny. Díky vysokému obsahu speciální látky patřící do antioxidantů katechinů by mohla pomoci v boji proti rakovině prostaty, kůže, plic nebo jater.

Tento speciální zelený čaj prospívá také srdci. Pití zeleného čaje může podle studií snižovat pravděpodobnost onemocnění srdce nebo mrtvice.

Ilustrační foto: Deposiphotos

Zlepšuje činnost mozku

Potřebuje váš mozek vzpruhu? Šálek matcha čaje to zajistí. Výzkumníci zjistili, že tento zelený zázrak zlepšuje soustředěnost, reakční čas a také paměť. V jedné ze studií bylo zjištěno, že konzumace čaje matcha každý den po celé dva měsíce zlepšila funkci mozku u starších lidí.

Za kvalitnější činnost mozku, od zlepšení paměti po lepší koncentraci, může také obsažený kofein. Na rozdíl od kávy se však po konzumaci zeleného čaje nemusíte obávat poklesu energie a pozdějšího nástupu únavy. Látky obsažené v čaji matcha pozměňují funkci kofeinu a energie vám tak vydrží mnohem déle.

Podporuje naši imunitu

Matcha čaj obsahuje velké množství antioxidantů katechinů, které jsou pro naše tělo velmi prospěšné. Pomohou nám například s posilováním imunitního systému, tedy obraně proti všemožným virům.

V každém doušku matcha čaje jsou také obsaženy vitamíny a minerály, které prospívají k lepší obranyschopnosti našeho těla, jako například vitamíny A a C nebo draslík, vápník a železo.

Nastoluje pocit klidu

Aminokyselina L-theatin obsažená v listech zeleného čaje působí pozitivně na dobrou náladu a zklidňuje tělo i mysl. Šálek kvalitního matcha čaje vás tak může pomoci od stresu. Zároveň však zůstanete dostatečně energetičtí a únava se vám vyhne obloukem.

Na rozdíl od kávy dokážou zelené čaje včetně matcha čaje pomáhat také při úzkosti. Jsou tak přírodní cestou k lepšímu psychickému zdraví a dobré náladě.

Ilustrační foto: Pexels

Podporuje spalování

Matcha čaj se často prezentuje jako účinná pomoc při dietách. Pomáhá nabudit metabolismus a podpořit tak rychlejší spalování tuků bez negativních vedlejších důsledků. Budete spalovat zhruba čtyřikrát rychleji než za běžných okolností.

Nezapomínejte však na vyvážený jídelníček a matcha čaj konzumujte pouze v doporučeném množství, což je zhruba 2 g na den, tedy asi dva šálky čaje. Ojediněle lze vyzkoušet až 4 gramy, tuto hranice byste však neměli překračovat.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z Healthline

Související články

Zdraví

Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

Společnost

Káva jako lék. Může sloužit jako stimulant zdraví

Příroda a ekologie

Může pití čaje zlepšit kognitivní funkce a předcházet tak úpadku?

Z domova

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Zaručeně zlepší den

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Vědci získali DNA starověké ženy z 20 000 let starého přívěsku

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…